Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Středa 29. května 2024

Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand

Arnold Schwarzenegger začal před 20 lety psát nečekanou kapitolu svého života!

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2024 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Arnold Schwarzenegger začal před 20 lety psát nečekanou kapitolu svého života!

Andrea Malá

17. listopadu 2023 18:21

Arnold Schwarzenegger Video

Arnold Schwarzenegger se proslavil nejprve jako kulturista a posléze jako akční herec. Protože se ale narodil v Rakousku, jeho případný úspěch v americké politice se jevil jako sci-fi. Přesto se na den přesně před dvaceti lety začala psát zajímavá kapitola jeho života. 

Schwarzeneggerova cesta za úspěchem v americké politice odstartovala vlastně už 17. září 1983, kdy rodák z Thalu získal americké občanství. O dvacet let a dva měsíce později, tedy 17. listopadu 2003, nastoupil do úřadu guvernéra státu Kalifornie.

Lidé si hvězdu Terminátora či Barbara Conana vybrali v říjnu téhož roku ve speciálních volbách, v nichž rozhodovali o odvolání Graye Davise z funkce. Tehdy šestapadesátiletý herec dostal 48,6 procenta hlasů, přičemž jeho nejbližší pronásledovatel obdržel 31 procent.

Schwarzenegger reprezentoval Republikánskou stranu. V úřadu nakonec setrval až do ledna 2011, protože v roce 2006 jasně obhájil post guvernéra. Tentokrát ho volilo dokonce téměř 56 procent voličů.

Mohl akční herec pomýšlet i na Bílý dům? Samozřejmě se o tom spekulovalo, dokonce byla v roce 2004 spuštěna kampaň podporující tuto myšlenku. Prezidentským ambicím ale byla překážkou americká ústava, která brání občanům Spojených států amerických, kteří se narodili mimo území federace, aby se stali hlavou státu. Arnoldova politická kariéra tak před dvanácti lety skončila.

Zajímavostí je i Schwarzeneggerova rodinná vazba na rodinu Kennedyových. Jeho ženou totiž byla Maria Shriverová, jejíž matkou byla sestra zastřeleného prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho a ministra Roberta Francise Kennedyho.

Nejnovější zprávy