Bruce Willis (68): Neví, kolik času mu zbývá. Rodina si užívá každou sekundu jeho života
11. prosince 2023 16:37
VideoRodina 68letého herce Bruce Willise zůstává v těsném spojení, zejména poté, co bylo zjištěno, že Willis trpí frontotemporální demencí. Od té chvíle se snaží být neustále po jeho boku, protože nikdo nemá jistotu, kolik času mu zbývá.
Rodina Bruce Willise údajně čelí nejistotě ohledně toho, "kolik času mu ještě zbývá", vzhledem k jeho boji s frontotemporální demencí, na kterou neexistuje žádný lék. Situace se zhoršila poté, co přítel herce na začátku tohoto roku odhalil, že 68letá hvězda nyní "není úplně verbálně" schopna komunikovat, čímž ztratil svou "radost ze života". Zdravotní stav herce z ikonické série Die Hard (Smrtonosná part) se podle zdroje, který se svěřil časopisu US Weekly, v posledních týdnech markantně zhoršil, a zažívá "víc špatných než dobrých dní".
Bruce Willis se svou rodinou naposledy strávili čas společně během Díkůvzdání před dvěma týdny.
"Tato zkušenost celou rodinu stmelila ještě více. Nikdo totiž neví, kolik času Bruceovi zbývá, takže si užívají každou chvíli, kterou s ním mají," prozradil zdroj. Další osoba časopisu US Weekly sdělila, že spolu celá rodina prakticky žije pod jednou střechou.
Bruce Willis sdílí svůj život s manželkou Emmou (45) a exmanželkou Demi Moore (61). Do jeho rozsáhlé rodiny patří dcery Rumer (35), Scout (32), Tallulah (29), Mabel (11) a Evelyn (9). V dubnu se Bruce stal poprvé dědečkem, když dcera Rumer přivítala na svět malou Louettu.
"Všichni jsou tam neustále," dodal další zdroj. "Jakmile byl Bruce diagnostikován, všichni se sešli, aby uchovali jeho vzpomínku na rodinu nedotčenou a byli tam jako neustálá připomínka (že ho) milují. (Všechno) se točí kolem něj."
Dcera Bruce Willise, Rumer, pravidelně navštěvuje svého otce a přivádí s sebou i svou osmiměsíční dceru Louettu. Chce, aby byl Bruce součástí života své vnučky a věnuje jí čas. Nedávno sdílela fotografii, na níž je zhruba ve stejném věku jako její dcera teď. Do popisku k fotce Rumer napsala: "Dnes mi můj táta opravdu chybí."
"Rumer a její sestry moc milují svého otce. Jsou si velmi dobře vědomy toho, že každý den by mohl být jeho poslední," doplnil druhý zdroj.
Emma minulý měsíc na Den díkůvzdání sdílela sladkou zpětnou fotografii široké rodiny a napsala: "Jsem vděčná a vděčná, že znám tento druh lásky."
V březnu loňského roku Bruce Willis oznámil, že kvůli zdravotním problémům končí s hereckou kariérou. Byl postižen afázií, což způsobuje poškození určitých oblastí mozku a omezuje schopnost mluvit a porozumět řeči. V únoru letošního roku pak jeho rodina veřejně sdělila diagnózu – frontotemporální demence, jak upozornil server Page Six.
Existuje několik forem demence, z nichž jednou z nich trpí právě Bruce Willis. Identifikace konkrétní formy demence je klíčová, protože to ovlivňuje typ péče, který je potřebný, a může také určit, co mohou pacient a jeho rodina očekávat. Uvedla to Lékařská fakulta University of South Carolina.
Willis bojuje s frontotemporální demencí, což je vzácný stav, obvykle se projevující dříve než jiné formy demence. Neurolog Nicholas Milano specializující se na léčbu pacientů s různými formami demence na MUSC Health Memory Disorders Clinic, vysvětlil povahu této demence. "Frontotemporální demence je obecný termín, který zahrnuje dvě hlavní formy demence," uvedl Milano. "Behaviorální varianta frontotemporální demence je jedním z těchto podtypů." U pacientů s touto variantou dochází k postupné změně jejich osobnosti, projevující se nekontrolovaným chováním nebo apatií a obtížemi s řešením problémů v oblasti myšlení.
Primární progresivní afázie je dalším aspektem spojeným s frontotemporální demencí, jak uvedl Dr. Milano. "Afázie označuje nedostatek jazykových schopností, a v tomto případě jde o primární progresivní onemocnění jazyka. Oba tyto stavy mají podobné patologie, ale klíčové je, kde se v mozku tyto patologie nacházejí."
Dr. Milano dále poznamenal: "Sice nemohu poskytnout přesné informace o případu pana Willise, ale vzhledem k tomu, že byla dříve sdělena diagnóza afázie, pravděpodobně odpovídá diagnóze primární progresivní afázie."
"Každý případ je jedinečný, ale průměrná délka života pacienta s diagnózou frontotemporální demence je devět let od prvních příznaků, ale pouze pět let od stanovení diagnózy, často kvůli zpoždění diagnostiky."
Bohužel neexistuje žádný lék nebo metoda, která by mohla zpomalit progresi frontotemporální demence. Dr. Milano dodal: "Vzhledem k její nižší prevalence ve srovnání s Alzheimerovou chorobou bylo provedeno méně výzkumů, a dosud nebyly identifikovány žádné léčebné postupy, které by byly účinné."
Nicméně lékaři, rodina a přátelé mohou spolupracovat a usilovat o co nejpohodlnější podmínky pro pacienty, jako je Willis. To často zahrnuje spolupráci s psychiatry, logopedy, neurology a dalšími odborníky.