Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Středa 29. května 2024

Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand

Jan Cimický očima znalce: Psychiatr chyběl, když zazněla zajímavá slova!

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2024 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Jan Cimický očima znalce: Psychiatr chyběl, když zazněla zajímavá slova!

Andrea Malá

17. dubna 2024 9:32

Známý psychiatr Jan Cimický se podle obžaloby měl od roku 1979 do roku 2019 dopustit 39 trestných činů na ženách.

V úterý za nepřítomnosti obžalovaného pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který si tak nevyslechl, co o něm říkal soudní znalec z oboru psychologie. Cimický je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. 

U Cimického byla podle odborníka vyloučena duševní porucha. "Konstatovali jsme pouze jakási osobnostní specifika ve smyslu snížené empatie, vnímání vlastní výjimečnosti," uvedl znalec podle webu novinky.cz. Spolupráce s obžalovaným prý byla dobrá, ačkoliv byl kvůli vážnosti situace depresivně naladěn. 

Psychiatr podle znalce rozumí vztahům mezi lidmi, ale má oslabené vnímání. "Je přesvědčen o své výjimečnosti, a že pravidla platící v běžné společnosti pro něj neplatí, že jeho význam je vyšší než u jiných lidí," prohlásil u soudu.

Znalec odpověděl i na dotaz státní zástupkyně, zda jednání obžalovaného zapadá do jeho charakterových vlastností. "Pokud by byla pravda to, co se obžalovanému klade za vinu, tak by to souhlasilo s vnímáním obžalovaného o tom, že je něco víc, výjimečný," dodal. 

Co konkrétně je Cimickému kladeno za vinu? Obžalovaný je z téměř čtyř desítek případů vydírání a znásilnění. Státní zástupce jej obžaloval loni v září. Žalobkyně požaduje tříleté vězení a zákaz vykonávání lékařské profese. 

Cimický pracoval jako psychiatr nejprve v Psychiatrické léčebně v Bohnicích a následně ve svém vlastním privátním centru. Věnoval se také literární činnosti, rovněž spolupracoval s médii. V roce 2021 měl být vyznamenán tehdejším prezidentem Milošem Zemanem, ale pod tíhou kauzy se rozhodl medaili nepřevzít. 

Nejnovější zprávy