Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Čtvrtek 13. června 2024

Svátek slaví Antonín, zítra Roland

Jan Schmid (†87): Parte odhalilo další podrobnosti o zakladateli Ypsilonky!

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2024 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Jan Schmid (†87): Parte odhalilo další podrobnosti o zakladateli Ypsilonky!

Andrea Malá

10. června 2024 19:00

Jan Schmid (autor: Jindřich Nosek /NoJin/)

Česko se během tohoto týdne rozloučí se zakladatelem legendární Ypsilonky Janem Schmidem, který zemřel na den přesně před týdnem. Bylo mu 87 let. Co také prozradilo smuteční oznámení? 

"Poslední rozloučení s panem ředitelem Janem Schmidem se koná 13. června ve 14 hodin ve velké síni krematoria v Praze - Strašnicích," uvedlo Studio Ypsilon v pátek na facebooku. Blesk nyní upozornil na obsah parte. 

Lidé na něm najdou následující verš: "Když hvězdy planou tak vysoko nad námi a noci v branou kraj jdeme neznámý." Dozvědí se také, že zesnulý umělec měl dvě dcery a syna, šest vnoučat a jedno pravnouče. 

Schmid se narodil v jihočeském Táboře a vyučil se malířem skla. Po úspěšných studiích na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze se stal výtvarníkem v Severočeském loutkovém divadle v Liberci, kde v roce 1963 založil experimentální soubor, který se o rok později začal nazývat Studio Ypsilon. Dlouhá léta byl poté jeho ředitelem a uměleckým vedoucím, přičemž byl i u stěhování souboru do Prahy v roce 1978.

Jako režisér hostoval i v jiných divadlech či pracoval pro Českou televizi a Český rozhlas. Také vyučoval na DAMU. V roce 2017 převzal Thálii za mimořádný umělecký přínos českému divadelnímu umění. Jako výtvarník se věnoval plakátům, knižním ilustracím, kostýmům a scénografii. Za manželku měl herečku Janu Synkovou. 

Nejnovější zprávy