Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Sobota 24. února 2024

Svátek slaví Matěj, zítra Liliana

Karel III. na zdi? Obyčejné Brity to vyjde na miliony liber!

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2024 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Karel III. na zdi? Obyčejné Brity to vyjde na miliony liber!

Andrea Malá

16. ledna 2024 21:54

Král Karel III.

Velká Británie zná podobu nového oficiálního portrétu krále Karla III., který bude výhledově viset ve všech veřejných budovách po celé zemi. Informovala o tom britská média. Nahradí tak portrét předchozí panovnice Alžběty II. 

Karel III. je na portrétu zachycen v uniformě královského námořnictva. Autorem snímku je fotograf Hugo Burnand, který panovníka a jeho ženu Camillu fotil také během korunovace v květnu loňského roku či na svatbě v roce 2005. 

Veřejné instituce, například školy, soudy či policejní oddělení, mohou požádat o dodání zarámovaného portrétu, který mnohde teprve nyní nahradí fotografii zesnulé královny Alžběty II. Matka současného monarchy zemřela 8. září 2022, bylo jí 96 let. 

Výměna portrétů bude podle odhadů stát asi osm milionů liber (přes 220 milionů korun), což kritizují odpůrci monarchie. 

Ozval se například šéf republikánského sdružení Republic Graham Smith, podle kterého je v současnosti škoda každé libry vynaložené na "tento nesmysl". "Vláda přišla o rozum, pokud věří, že lidé chtějí, aby se utráceli peníze za portréty Karla III," nechal se slyšet. 

Král Karel III. je ve věku 75 let šestým nejstarším panovníkem v britské historii. Na trůn nastoupil předloni v září po smrti své matky, která vládla Spojenému království rovných sedm dekád.

Nejnovější zprávy