Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Pondělí 11. prosince 2023

Svátek slaví Dana, zítra Simona

Karel III. pronesl Královu řeč. Poprvé po 70 letech zazněla z úst muže!

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma LARO Computers s.r.o., IČ: 08796505


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2023 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Karel III. pronesl Královu řeč. Poprvé po 70 letech zazněla z úst muže!

Lenka Kučerová

7. listopadu 2023 21:57

Král Karel III. s královnou Camillou Britskou. Video

Britský král Karel III. se poprvé v roli panovníka ujal zahájení nového zasedacího období parlamentu, během kterého představil nový legislativní program vlády. Ve svém rozsáhlém projevu podle britských médií zdůraznil, že klíčovou prioritou bude podpora růstu ekonomiky a snížení inflace.

Tato událost, která spojuje stovky let staré tradice s moderní politikou, zahrnuje tradiční úvodní proslov k zahájení nového zasedacího období britského parlamentu. Ten ale poprvé po sedmdesáti letech zazněl z úst krále.

Královský pár, král Karel III. a královna Camilla, doprovázený královskou gardou, vyrazil z bran Buckinghamského paláce krátce před polednem v pozlaceném kočáře. Královská koruna zdobená třemi tisíci diamanty byla přepravena samostatně do horní komory parlamentu.

Uvnitř Sněmovny lordů zaujali král a královna svá místa na pozlacených trůnech. Král Karel III. zahájil Královu řeč slovy: "Moji lordi a členové Dolní sněmovny. Když přednáším tuto první Královu řeč po více než 70 letech, mám na paměti odkaz, který tu zanechala moje milovaná matka."

Prospektem Královy řeči, který připravil britský premiér Rishi Sunak, bylo 21 návrhů zákonů, kterými se bude parlament v nadcházejícím období zabývat. Král Karel III. v projevu uvedl, že jeho vláda bude pokračovat v opatřeních na snížení inflace a zavázala se k boji proti antisemitismu a uchování paměti na holokaust.

Podle některých pozorovatelů králův projev potvrdil jeho snahu o politickou neutralitu, která byla známá i u jeho matky, královny Alžběty II. Některé body z Královy řeči pravděpodobně nesouzní s jeho vlastními názory, jako například plán na zvýšení využívání britských zásob ropy a plynu v Severním moři.

Nejnovější zprávy