Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Středa 29. května 2024

Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand

Koho letos ocení Jiří Bartoška ve Varech? Festival odhalil známé české jméno!

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2024 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Koho letos ocení Jiří Bartoška ve Varech? Festival odhalil známé české jméno!

Andrea Malá

23. dubna 2024 12:45

Jiří Bartoška

Na slavnostním zakončení letošního 58. ročníku karlovarského festivalu proběhne velká sláva. Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary za mimořádný přínos české kinematografii převezme oceňovaný český herec Ivan Trojan, oznámili dnes organizátoři filmové přehlídky. 

V rámci ocenění Ivana Trojana festival uvede film Karamazovi a v rámci doprovodného programu se v Karlovarském městském divadle uskuteční výjimečné představení monodramatu Žáby, který pro Ivana Trojana při příležitosti jeho letošního životního jubilea napsal a režíruje Petr Zelenka.

Ivan Trojan je populární filmový, divadelní, televizní i rozhlasový herec a dabér. V druhé polovině devadesátých let se stal klíčovou osobností nově se formujícího hereckého souboru Dejvického divadla a jeho signifikantním členem je dodnes. Za titulní roli v dramatu Oblomov získal v roce 2000 Cenu Thálie, za úlohu v ikonickém představení Ucpanej systém v roce 2012 Cenu Alfréda Radoka a za roli ve hře Petra Zelenky Fifty Cenu divadelní kritiky 2022. V Dejvickém divadle si vyzkoušel i režii. 

Trojan hrál v televizních filmech a seriálech, dokud jej pro film nenašel režisér David Ondříček. Komedie Samotáři z roku 2000 se stala kultovním filmem a role neurotického Ondřeje vynesla Ivanu Trojanovi první nominaci na Českého lva. Od té chvíle se na filmovém plátně objevuje pravidelně, a to mimo jiné i v dalších Ondříčkových filmech (Jedna ruka netleská, Ve stínu) nebo ve filmech již zmíněného režiséra Petra Zelenky (Příběhy obyčejného šílenství, Karamazovi). S dalšími rolemi přibývaly i nominace na Českého lva. Z dosud jedenácti nominací proměnil sedm.

Populární herec také často spolupracuje s režisérem Jiřím Strachem. Natočili spolu například televizní filmy Operace Silver A (2007), Osmy (2014) anebo úspěšné vánoční pohádky Anděl páně (2005) a Anděl páně 2 (2016). Televizním divákům se do paměti zapsal rolí v oblíbeném seriálu Četnické humoresky (2001–2007). Zahrál si také v dalších seriálech, které vznikly jak pro televizi – například Čtvrtá hvězda (2014), Svět pod hlavou (2017), Dabing street (2018) nebo Zkáza Dejvického divadla (2019) –, tak i pro streamovací služby. Za roli v minisérii Hořící keř natočenou pro HBO (2013, r. Agnieszka Holland) byl oceněn Zlatou nymfou na 53. mezinárodním televizním festivalu v Monte Carlu.

Pražský rodák Trojan je patronem neziskové organizace Klub nemocných cystickou fibrózou, jejíž program mimo jiné prezentoval na loňském ročníku MFF Karlovy Vary a v jejíž prospěch se účastní řady charitativních sportovních akcí.

Nejnovější zprávy