Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Čtvrtek 13. června 2024

Svátek slaví Antonín, zítra Roland

Král Karel III. dnes slaví rok na trůnu!

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2024 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Král Karel III. dnes slaví rok na trůnu!

Lenka Kučerová

6. května 2024 21:34

Král Karel III. Video

Británie si dnes připomíná první výročí korunovace krále Karla III., který se ujal trůnu po úmrtí své matky Alžběty II. Přestože k této příležitosti nebyly plánovány oficiální akce, Buckinghamský palác na Instagramu sdílel některé momenty z minulého víkendu spojené s korunovací.

V rámci připomínky se během víkendu konala bohoslužba, kočárový průvod centrem Londýna, přelet letadel a koncert na Windsorském zámku. Palác zveřejnil také video s vybranými okamžiky loňské korunovace a položil otázku: "Jaká je vaše oblíbená vzpomínka na víkend?"

Na počest korunovace zaznělo v Green Parku v Londýně v poledne místního času 41 salv, dalších 62 bylo odpáleno o hodinu později z Tower of London a City of London. Nechyběly ani salvy z hradů v Cardiffu, Edinburghu a Hillsboroughu.

Královský pár obdržel během víkendu také tzv. Coronation Roll, ručně psaný oficiální protokol o korunovaci, který je k dispozici i v digitální podobě.

Král Karel III. nedávno podstoupil operaci prostaty a během ní lékaři objevili rakovinu, jejíž druh však nebyl specifikován. Kvůli zotavování přerušil výkon svých veřejných povinností.

Průzkum společnosti Ipsos pro deník Daily Mail zaznamenal mírný nárůst popularity krále na úrovni 56 procent během prvního výročí korunovace. Princ William s manželkou Catherine zůstávají nejoblíbenějšími členy královské rodiny s 69 procenty popularity. 

Nejnovější zprávy