Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Pátek 1. března 2024

Svátek slaví Bedřich, zítra Anežka

Král Karel III. po operaci! Jak mu je a kdy ho pustí z nemocnice?

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2024 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Král Karel III. po operaci! Jak mu je a kdy ho pustí z nemocnice?

Lenka Kučerová

27. ledna 2024 10:27

Král Karel III. Video

Britský monarcha Karel III. podstoupil plánovaný chirurgický zákrok prostaty a jak uvádí britská média, jeho stav je po operaci dobrý. Zákrok proběhl na soukromé klinice v Londýně, kde se také zotavuje princezna z Walesu po operaci břišní oblasti.

Délka očekávaného pobytu krále v nemocnici není veřejně známa, avšak informace od britského deníku The Times naznačují, že by mohlo jít o období přibližně dvou dnů.

Karel III. vydal prostřednictvím prohlášení z Buckinghamského paláce poděkování za přání brzkého uzdravení a ocenil, že sdílení jeho zdravotního stavu pozitivně přispívá k informovanosti veřejnosti o zdravotní péči a prevenci.

Oznamující bulletin o králově zdravotním stavu byl neobvyklým krokem Buckinghamského paláce. Bylo v něm uvedeno, že monarcha trpí zvětšenou prostatou.

Tato oznámení následovala po informaci o břišní operaci Kate z důvodu nespecifikovaného zdravotního problému. Předpokládá se, že vévodkyně stráví v nemocnici dva týdny s následným obdobím zotavování, během něhož nebude plnit své běžné veřejné povinnosti.

Král Karel III. byl dosud známý svým dobrým zdravím, s výjimkou sportovních zranění z póla a lyžování. Dvakrát, v letech 2020 a 2022, se také úspěšně zotavil z nemoci COVID-19. Přestože veřejnost často pozoruje oteklé prsty na jeho rukou, původ tohoto stavu zůstává neznámý.

Zprávy o králově operaci a sdílení jeho zdravotního stavu přinesly v Británii výrazný nárůst zájmu o výraz "zvětšená prostata" na webových stránkách Národní zdravotní služby (NHS). Charitativní organizace Prostate Cancer UK zaznamenala více než 100% nárůst lidí, kteří využívají její online konzultační služby.

Odborník na urologii Ian Eardley, klinický ředitel pro NHS Anglie, uvedl, že zvětšená prostata, jakou má Karel III., je do určité míry běžnou součástí stárnutí pro většinu mužů. Přesto vítá veřejné povědomí o této problematice.

V porovnání s minulostí, kdy se zdravotní stav královny Alžběty II. zatajoval a informace o něm byly minimální, se ukazuje transparentnost v případu Karla III. jako nový přístup. Královna Alžběta II. veřejně informovala jen o "epizodických problémech s pohyblivostí", ačkoliv její stav byl viditelně horší od října 2021 do září 2022. Tato změna přístupu k informování veřejnosti ukazuje novou éru v komunikaci ohledně zdravotního stavu britské královské rodiny. 

Nejnovější zprávy