Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Úterý 23. července 2024

Svátek slaví Libor, zítra Kristýna

Meryl Streep je nefalšovaná filmová hvězda! O Oscara bojovala 40krát!

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2024 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Meryl Streep je nefalšovaná filmová hvězda! O Oscara bojovala 40krát!

Lenka Kučerová

22. června 2024 9:49

Meryl Streepová

Meryl Streep získala tři Oscary za role ve filmech Kramerová versus Kramer, Sophiina volba a Železná lady. Je také známá z filmů jako Lovec jelenů, Madisonské mosty, Smrt jí sluší a muzikálu Mamma Mia!. Byla na Oscara nominována více než 40krát. V sobotu 22. června oslaví americká herečka Meryl Streep 75. narozeniny. 

Narodila se 22. června 1949 ve městě Summit v New Jersey. Její otec měl holandské a španělsko-židovské kořeny a změnil si jméno z Messerschnitz na Streep. Matka pocházela ze smíšené irsko-švýcarsko-anglické rodiny.

S herectvím začínala v amatérském divadle a poté studovala na Yaleově univerzitě. Po studiu se přestěhovala do New Yorku, kde hrála na různých divadelních scénách včetně Broadwaye.

Na filmovém plátně debutovala v roce 1977 ve filmu Julia. Za výkon ve filmu Lovec jelenů (1978) byla poprvé nominována na Oscara za vedlejší roli. V roce 1978 hrála také v televizním seriálu Holocaust, za který získala cenu Emmy.

Prvního Oscara získala za roli Joanny Kramerové v dramatu Kramerová versus Kramer (1979). V roce 1981 získala cenu BAFTA, Zlatý glóbus a další nominaci na Oscara za roli ve filmu Francouzova milenka.

Druhého Oscara získala za roli Polky Sofie Zawistowské ve filmu Sophiina volba (1982). Před natáčením tohoto filmu producenti uvažovali o slovenské herečce Magdě Vášáryové, ale nakonec se rozhodli pro Streepovou.

V roce 2015 si zahrála se svou dcerou Mamie Gummerovou ve filmu Nikdy není pozdě. Režisér Jonathan Demme požádal Streepovou, aby během natáčení s dcerou nemluvila, což způsobilo napětí mezi herečkami.

Mezi její další filmy patří Falling in Love (1984), Dům duchů (1993), Blízko od sebe (2013) a Božská Florence (2016).

Streep byla zasnoubena s hercem Johnem Cazalem, který zemřel na rakovinu. V roce 1978 se provdala za sochaře Dona Gummera. Společně vychovali tři dcery a jednoho syna. V roce 2023 se po 45 letech manželství rozvedli.

Nejnovější zprávy