Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Pátek 19. července 2024

Svátek slaví Čeněk, zítra Ilja

Pouhé řeči nás nezachrání! Schwarzenegger vyzval průmyslníky, aby začali něco dělat!

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2024 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Pouhé řeči nás nezachrání! Schwarzenegger vyzval průmyslníky, aby začali něco dělat!

Lenka Kučerová

6. července 2024 16:54

Arnold Schwarzenegger

Arnold Schwarzenegger přijel do své rodné země, aby v hlavním městě zahájil rakouský světový summit o změně klimatu, který sám před osmi lety založil. Letos ve vídeňském Hofburgu pronesl významná slova, uvedl server Deadline.

"Naším cílem je akce. Pouhé řeči nás nezachrání - ale akce ano. Všichni sdílíme stejnou vizi světa bez znečištění. Musíme udělat vše, co je v našich silách, abychom zastavili devastaci, ochránili naše děti, naši planetu a naši budoucnost," prohlásil hvězda filmu Terminátor.

Summitu se zúčastnili zástupci různých průmyslových odvětví a sektorů z celého světa. Bývalý kalifornský guvernér Schwarzenegger zdůraznil, že každý má svůj podíl na řešení. "Máte v rukou hodně," apeloval na přítomné.

Na rakouském světovém summitu v roce 2021 Schwarzenegger prohlásil: "Znečištění je nepřítel číslo jedna… je to právě to, co způsobuje změnu klimatu. Lidé to mohou vyřešit, můžeme to zastavit, můžeme to ukončit."

Paradoxem je, že jen čtyři země Evropské unie předložily své dlouhodobé klimatické a energetické plány včas, jak v pondělí informovala Evropská komise (EK), která apelovala na členské státy, aby splnily své povinnosti. O této situaci informoval portál Euractiv.com.

Členské země EU měly podle právních předpisů povinnost předložit své národní energetické a klimatické plány do roku 2030 (NECP) do 30. června. Tyto plány jsou klíčové pro hodnocení toho, zda Unie dosahuje svých klimatických cílů.

Navzdory tomuto termínu "jsme obdrželi pouze čtyři plány," uvedl v pondělí mluvčí EK. Včas je doručily pouze Nizozemsko, Švédsko, Finsko a Dánsko, které společně představují osm procent emisí v rámci bloku.

"Komise důrazně vyzývá všechny ostatní členské státy, aby své plány předložily co nejdříve," uvedl mluvčí a dodal, že zaslání plánů do Bruselu je "zákonnou povinností" zemí EU.

EK však neplánuje okamžitě podniknout právní kroky proti těmto zemím u Soudního dvora EU za porušení nařízení o řízení energetické unie a opatření v oblasti klimatu.

Jako první krok plánuje EK tuto otázku naléhavě projednat na neformálních setkáních ministrů životního prostředí a energetiky, která se uskuteční tento měsíc.

Úplný přehled klimatických plánů je pro Komisi klíčový, aby mohla posoudit, zda je EU na dobré cestě k dosažení svých klimatických cílů, a aby poskytla podnikům větší jistotu v oblasti investic.

Nejnovější zprávy