Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Pondělí 11. prosince 2023

Svátek slaví Dana, zítra Simona

Před 94 lety se narodil Bud Spencer. Legendární herec se proslavil i na olympiádě

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma LARO Computers s.r.o., IČ: 08796505


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2023 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Před 94 lety se narodil Bud Spencer. Legendární herec se proslavil i na olympiádě

Lenka Kučerová

31. října 2023 18:40

Bud Spencer

Bud Spencer, vlastním jménem Carlo Pedersoli, byl ikonický italský herec, který získal celosvětovou popularitu díky svým komediálním westernům a akčním filmům. Narodil se 31. října 1929 v Neapoli, Itálii, a zemřel 27. června 2016 v Římě. Jeho život byl plný úspěchů v různých oblastech, ať už šlo o sportovní kariéru, filmové role nebo humanitární činnost.

Mladý Carlo měl už od dětství velký zájem o sport. Své první plavecké závody vyhrál ve věku 7 let, což poukazovalo na jeho nadanost v dané disciplíně. Během svého dospívání se stal talentovaným plavcem a později i vodním pólistou. Reprezentoval Itálii na Letních olympijských hrách v Helsinkách v roce 1952 a v Melbourne v roce 1956.

Jeho sportovní kariéra byla impozantní a zajímavá, ale později se rozhodl prozkoumat i jiné oblasti. Po ukončení sportovní kariéry se začal věnovat studiu, zejména chemii a lékařství. Později získal i titul z práv na Univerzitě v Římě.

I přes své sportovní a akademické úspěchy ho však lákala filmová kariéra, a tak se vydal do Spojených států, kde studoval herectví na Univerzitě v Oklahomě. Po návratu do Itálie změnil své jméno na Bud Spencer a začal budovat svou filmovou kariéru, která ho učinila ikonou akčního komediálního žánru. 

Jeho známý pseudonym "Bud Spencer" vznikl kombinací dvou inspirací. "Bud" pochází z jeho oblíbeného piva Budweiser, a "Spencer" po filmovém herci Spenceru Tracym. Toto jméno mu pomohlo stát se celosvětově uznávaným hercem.

Spencer je nejznámější pro svou spoluprací s dalším italským hercem Terencem Hillem. Spolu natočili kultovní komediální westerny, jako jsou Pravá a levá ruka ďábla, Dva machři mezi nebem a peklem, Kdo najde přítele, najde poklad nebo Jdi na to.

Jednou z charakteristických rysů postav Buda Spencera byla jeho nezničitelnost a schopnost porážet nepřátele s humorem jemu vlastním. Jeho filmové postavy byly často obyčejní lidé, kteří se ocitli v neobvyklých situacích a použili svou fyzickou sílu a komediální dovednosti k řešení problémů.

Kromě své úspěšné filmové kariéry se Bud Spencer zajímal o hudbu a byl i zkušeným pilotem a letcem. Vlastnil soukromý letoun a pilotoval během svého volného času.

Po ukončení své herecké kariéry se Bud Spencer věnoval humanitární činnosti. Byl aktivním podporovatelem charitativních organizací a věnoval se dobročinným projektům, což svědčí o jeho dobročinném srdci.

Po jeho smrti byly na jeho počest vydány pamětní známky v několika italských regionech. Bud Spencer zanechal nezapomenutelný odkaz v oblasti filmu, sportu a dobročinné činnosti a jeho jméno stále žije ve srdcích fanoušků po celém světě.

Nejnovější zprávy