Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Úterý 23. července 2024

Svátek slaví Libor, zítra Kristýna

Před patnácti lety zemřel Michael Jackson! Po jeho smrti vyšla dvě alba!

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2024 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Před patnácti lety zemřel Michael Jackson! Po jeho smrti vyšla dvě alba!

Lenka Kučerová

25. června 2024 20:05

Michael Jackson

Fanoušci z celého světa si v těchto dnech připomínají 15. výročí úmrtí krále popu, Michaela Jacksona. Zemřel náhle 25. června 2009 ve věku 50 let, těsně před návratem na koncertní pódia s projektem This Is It. Zemřel na předávkování propofolem, který mu podával jeho osobní lékař Conrad Murray. Pohřben je na hřbitově Forest Lawn Park v Glendalu, v soukromé části hrobky Great Mausoleum. 

Jacksonova smrt vyvolala celosvětovou reakci, jeho televizní vzpomínkovou bohoslužbu ve Staples Center v Los Angeles sledovalo více než 2,5 miliardy lidí. Jeho legendární moonwalk a písně jsou nezapomenutelné, prodej jeho desek přesáhl 500 milionů kopií.

Michael Joseph Jackson, narozený 29. srpna 1958 v Gary, byl jedním z devíti dětí Josepha a Katherine Jacksonových. Od dětství vynikal schopností napodobovat to, co viděl a slyšel. V roce 1966 otec, bývalý kytarista skupiny Falcons, založil rodinnou kapelu složenou z pěti synů – Marlona, Jermaineho, Tita, Jackieho a nejmladšího Michaela. Po škole je otec vozil na koncerty a vraceli se až nad ránem, přesto museli jít ráno do školy. Michael měl s otcem špatný vztah, tvrdí, že ho v dětství bil, což ho motivovalo k tomu, aby se vlastní pílí vymanil z jeho vlivu.

Ve 13 letech získal Michael sólovou smlouvu s firmou Motown. V červnu 1971 vydal první album "Got To Be There" a v listopadu téhož roku stejnojmenný singl. V říjnu 1972 poprvé vedl americký žebříček se skladbou "Ben". Spolupráce s producentem Quincym Jonesem výrazně ovlivnila jeho další kariéru.

Jejich první společné album "Off The Wall" se prodalo v sedmi milionech kopií a získalo cenu Grammy. V listopadu 1982 vyšlo album "Thriller", které se stalo nejprodávanějším albem v USA i celosvětově, vedlo všechny významné žebříčky a získalo sedm cen Grammy.

Sláva měla i své stinné stránky, Michael se postupně vzdaloval reálnému životu. Kolovaly zvěsti o několika plastických operacích a injekcích ženských hormonů, které měly zajistit ladný pohyb a vysoký hlas. V listopadu 1984 dostal svou hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy. V lednu 1985 spolu s Lionelem Richiem napsal skladbu "We Are The World" pro projekt USA For Africa, která se prodala v 20 milionech kopií.

V květnu 1994 si vzal za manželku Lisu Marie Presleyovou, dceru Elvise Presleyho, ale rozvedli se v lednu 1996. Jeho druhou manželkou byla zdravotní sestra Debbie Roweová, se kterou měl dvě děti, syna Prince Michaela (1997) a dceru Paris Michael Katherine (1998), rozvedli se po třech letech. Třetí dítě, syn Blanket Prince Michael II., se narodil v roce 2002, ale matku dítěte Jackson tajil.

Za svého života vydal deset studiových alb, po jeho smrti vyšla ještě dvě – kompilace "Michael" v prosinci 2010 a album "Xscape" v květnu 2014. V americkém singlovém TOP 40 žebříčku měl 43 skladeb, z nichž třináct dosáhlo na první místo, a v britské TOP 40 hitparádě bodovalo 50 jeho písní, sedm z nich na prvním místě. Získal 13 cen Grammy, 26 American Music Awards a 16 World Music Awards. 

Nejnovější zprávy