Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Středa 28. února 2024

Svátek slaví Lumír, zítra Horymír

Šok v Británii: Ať Karel III. abdikuje stejně jako dánská královna, vyzval královskou rodinu tisk!

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2024 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Šok v Británii: Ať Karel III. abdikuje stejně jako dánská královna, vyzval královskou rodinu tisk!

Lenka Kučerová

14. ledna 2024 12:38

Královský pár

Abdikace dánské královny Markéty II. vyvolala spekulace ohledně budoucnosti britského panovníka Karla III., uvádí britský tisk. I když 75letý král Karel na britský trůn čekal dlouho, britský server The Guardian naznačuje, že by mohl určit, kdy bude předávat vládu svému synovi Williamovi.

Karel III. usedl na britský trůn v září 2022 po smrti své matky, královny Alžběty II. Sám se stal vládcem 14 zemí v důsledku britské koloniální politiky. Otázky týkající se délky jeho vlády vyvolal nejen věk, ale také větší oblíbenost jeho syna.

Podle královského životopisce Phila Dampiera by se Karel mohl rozhodnout abdikovat za pět nebo deset let a předat trůn Williamovi a jeho manželce Kate, dokud jsou ještě mladí. Dampier zdůrazňuje, že Karlova rozhodnutí by mohla být motivována snahou udělat co nejlepší volbu pro britskou královskou rodinu jako celek. Britský korunní princ a jeho manželka jsou prý v těsných vztazích s dánským princem Frederikem, který převezme vládu v Dánsku.

Dánská královna oznámila své rozhodnutí k abdikaci 31. prosince, a více než 80 procent obyvatel s jejím krokem souhlasí. Abdikaci provedli již dříve například španělský král Juan Carlos I. v roce 2014 a nizozemská královna Beatrix a belgický král Albert II. o rok dříve. Nyní roste tlak i na švédského krále Carla Gustafa.

The Guardian nově vyzval i britského krále Karla III., aby následoval dánský příklad a oznámil, kdy hodlá abdikovat. Podle deníku by tato abdikace mohla být známkou citlivé konstituční monarchie.

Server zdůrazňuje, že dlouhé vládnutí starších evropských monarchů může být vnímáno jako rizikové, ačkoliv jejich role je převážně ceremoniální, a vyzývá k ukončení této tradice ve prospěch předávání moci mladším generacím.

Nejnovější zprávy