Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Sobota 25. května 2024

Svátek slaví Viola, zítra Filip

Tohle možná ani král Karel III. nečekal: Nový portrét panovníka je na světě!

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2024 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Tohle možná ani král Karel III. nečekal: Nový portrét panovníka je na světě!

Andrea Malá

16. května 2024 17:03

Král Karel III. Video

Britský král Karel III. se nedávno navzdory nemoci vrátil k povinnostem. Mimo jiné proto, aby v úterý představil první oficiální portrét, který vznikl po jeho korunovaci. Panovník je na něm zachycen v nadživotní velikosti a ve slavnostní uniformě velšské gardy, zatímco se opírá o meč. 

Autorem olejomalby je Jonathan Yeo, který už v minulosti namaloval obrazy jiných členů královské rodiny, konkrétně královny Camilly a prince Philipa. Na svědomí má také portréty premiérů Tonyho Blaira a Davida Camerona či sira Davida Attenborougha. 

Zajímavostí je, že umělec dostal objednávku na portrét ještě v roce 2020, kdy byl Karel III. ještě princem z Walesu. Současný britský panovník měl s Yeem čtyři sezení od června 2021 do loňského listopadu. 

Podle autora obrazu se královna přišla na dílo podívat během posledního sezení, přičemž konstatovala, že krále se podařilo dobře vystihnout. Král svůj portrét prý viděl napůl dokončený. Zpočátku byl mírně překvapen výraznou barvou, ale "jinak se zdálo, že se souhlasně usmívá," uvedl Yeo podle BBC.

Yeo se při tvorbě obrazu rozhodl použít některé z tradic královského portrétování, tedy vojenské oblečení a meč, zároveň chtěl dosáhnout i modernějšího dojmu, proto zvolil sytou barvu a motiv motýla.

Nejnovější zprávy