Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Středa 28. února 2024

Svátek slaví Lumír, zítra Horymír

Tohle nečekali ani experti! Šaty princezny Diany se prodaly za astronomickou sumu, rekord prolomily dvojnásobně!

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2024 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Tohle nečekali ani experti! Šaty princezny Diany se prodaly za astronomickou sumu, rekord prolomily dvojnásobně!

Lenka Kučerová

25. prosince 2023 19:32

Luxusní šaty princezny Diany

Společenské šaty z vyšívaného sametu s nařasenou sukní, které měla britská princezna Diana oblečené v roce 1985, se na dražbě v Hollywoodu prodaly za jedenáctinásobek předpokládané ceny. Uvedl to server BBC.

Šaty se vydražily za rekordní částku 1,148 milionu dolarů (více než 25 milionů korun). Odborníci přitom jejich cenu odhadovali na 100 000 dolarů, tedy na jedenáctkrát nižší částku.

Diana, princezna z Walesu, měla tyto dlouhé šaty oblečené v roce 1985, kdy byla se svým tehdejším manželem Charlesem (současným britským králem Karlem III.) na návštěvě v Itálii.

Objevila se v nich i o rok později na koncertě Vancouverského symfonického orchestru.

Šaty se sametovým bohatě vyšívaným živůtkem a sukní s pasem vytvořili v ateliéru módního návrháře Jacqua Azaguryho. Tento tvůrce marockého původu vytvořil pro princeznu Dianu i několik dalších oděvů.

Dosavadní rekord na dražbách Dianiných šatů patřil ikonickým fialovým večerním šatům od návrháře Victora Edelsteina, které se letos v lednu na aukci prodaly za téměř pětinásobek své odhadované ceny. Za 604 800 dolarů, tedy za polovinu ceny současných šatů.

Princezna Diana, plným jménem Diana Frances Spencer, byla bývalá manželka britského krále Karla III. a matka princů Williama a Harryho. Narodila se 1. července 1961 v Park House v Sandringhamu ve Velké Británii a zemřela tragicky při automobilové nehodě v Paříži 31. srpna 1997.

Diana se stala známou po svatbě s princem Charlesem v roce 1981, která byla vysílána televizemi po celém světě. Její oblíbenost stoupla díky jejímu charismatu, dobročinným aktivitám a účasti na charitativních akcích. V roce 1992 ale oznámili rozvod.

Po rozvodu se princezna Diana věnovala dobročinné práci, zejména v oblasti boje proti HIV/AIDS, odstraňování min a pomoci lidem postiženým konflikty. Její jedinečný styl a lidskost jí vydobyly velký obdiv a dodnes je považována za jednu z nejvýznamnějších postav britské monarchie.

Nejnovější zprávy