Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Pondělí 11. prosince 2023

Svátek slaví Dana, zítra Simona

Zemřel Alois Fišárek (†80), oceňovaný filmový střihač a pedagog

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma LARO Computers s.r.o., IČ: 08796505


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2023 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Zemřel Alois Fišárek (†80), oceňovaný filmový střihač a pedagog

Lenka Kučerová

5. listopadu 2023 10:44

Alois Fišárek

Ve věku 80 let zemřel filmový střihač a pedagog Alois Fišárek, který byl držitelem šesti Českých lvů. Tato prestižní ocenění získal za svou práci na filmech jako Akumulátor 1, Kolja, Kanárek, Tmavomodrý svět, Kuky se vrací a v roce 2018 byl oceněn za mimořádný přínos české kinematografii. Uvedla do Česká tisková agentura.

O úmrtí informovala jeho dcera Anežka Fišárková: "S hlubokým zármutkem oznamujeme, že český filmový střihač Alois Fišárek nás opustil v poklidném spánku," uvedla, aniž by poskytla další podrobnosti.

Alois Fišárek zanechal svůj střihačský odkaz také v dalších známých filmech, mezi něž patří Obecná škola, Jízda, Báječná léta pod psa nebo Vratné lahve. V loňském roce na karlovarském filmovém festivalu představil snímek Dvě slova jako klíč režiséra Davida Svátka. 

Alois Fišárek, syn malíře Aloise Fišárka, se narodil 7. ledna 1943 v Opočně. Studia na katedře střihu na Filmové a televizní fakultě Akademie múzických umění v Praze dokončil v roce 1968.

Během své kariéry působil jako střihač jak u Československého armádního filmu v letech 1965 až 1972, tak u Krátkého filmu v letech 1974 až 1996.
 

Nejnovější zprávy