Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Středa 28. února 2024

Svátek slaví Lumír, zítra Horymír

Zemřela hudební legenda Frank Farian (†82). Jeho skupina Boney M podfoukla celý svět

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2024 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Zemřela hudební legenda Frank Farian (†82). Jeho skupina Boney M podfoukla celý svět

Lenka Kučerová

23. ledna 2024 15:43

Frank Farian

Ve věku 82 let zemřel v Spojených státech německý hudební producent, skladatel a zpěvák Frank Farian, zakladatel celosvětově úspěšných skupin Boney M a Milli Vanilli, a spoluautor a zpěvák mnoha jejich hitů. Zprávu o úmrtí poskytla společnost Allendorf Media jménem jeho rodiny. Frank Farian, známý též pod rodným jménem Franz Reuther, zemřel v klidu doma v Miami na Floridě.

Narodil se jako Franz Reuther ve západoněmeckém městečku Kirn an der Nahe. Původně se učil na kuchaře a v roce 1963 nahrál s tehdejší kapelou Frankie Farian und die Schatten své první album Shouting Ghost.

Postupně se prosadil jako zpěvák populární hudby a standardů, včetně písní jako Smoke Gets in Your Eyes. O pár let později založil Farian diskotékovou skupinu Boney M a ačkoliv nikdy nevystupoval jako její člen, přesto jí propůjčoval mužský hlas.

Na konci 80. let založil diskopopové duo Milli Vanilli, které v roce 1990 skončilo, když bylo odhaleno, že jeho členové Fab Morvan a Rob Pilatus nezpívají své písně sami a používají playback.

Video: Boney M - Ma Baker | YouTube

Jak se později ukázalo v případě slavnějších Boney M používal stejnou praxi. Prvního úspěchu dosáhl Farian se singlem Baby Do You Wanna Bump, který nazpíval sám, pomocí techniky ale dosáhl vícehlasých triků.

To se lidem líbilo a Farian se rozhodl skupinu rozšířit. Nakonec ji přenechal kvartetu, které zná dodnes celý svět. Liz Mitchell, Marcia Barrett, Maizie Williams a Bobby Farrell se stali tvářemi Boney M a Farian zůstal v pozadí. 

Věnoval se managementu, kapelu vedl a řídil, při koncertech ale nevystupoval. Přesto se na ni hudebně podílel víc, než by se mohlo zdát. Všechny písně totiž nazpíval on, a legendární Bobby Farrell byl pouze taneční ikona.

Video: Boney M - Rasputin | YouTube

Na svém prvním albu Take the Heat off Me, které vyšlo v roce 1976, se rozhodl ponechat pouze hlasy Liz Mitchellové a Marcie Barrettové. Album se stalo v Německu hitem a po chvíli ovládlo i Evropské žebříčky.

O rok později vydala skupina desku Love for Sale, která obsahovala hity Ma Baker a Belfast. Ty kapelu katapultovaly do čela hitparád po celém světě a obrovský úspěch Boney M byl zaručen.

Na deskách se ale stále častěji podílel pouze sám Farian a spolupráci s jakýmkoliv ze svých čtyř zpěváků odmítal. Tvrdil, že se jejich hlasový repertoár do jeho písní nehodí. Nastal ale problém, který musel neprodleně začít řešit. Diváci volali po živých koncertech.

Video: Boney M - Daddy Cool | YouTube

Ty nakonec vyřešil vskutku originálně - všechny probíhaly na playback. Namísto hudby a zpěvu tak byly hlavní ikonou živých vystoupení taneční kreace Bobba Farrella. A byl to také na dlouhou dobu jeden z mála důvodů, proč byl nizozemský tanečník pocházející z Aruby v kapele.

Boney M vydávaly jeden hit za druhým a lidé je milovali. Co na tom, že písně ve skutečnosti zpívala z kapely pouze Liz Mitchellová a zbytek byl jen potřebný kompars. Kdo to nevěděl, byl spokojený, a ten kdo to věděl, to nijak neřešil.

V roce 1981 ale přišla rána, když po hádce s Farianem Farrell z kapely na tři roky odešel. Vrátil se až v roce 1984 a prožil s Boney M poslední dva roky fungování. V roce 1986 Farian kapelu rozpustil.

Video: Boney M - Gotta Go Home | YouTube

To nesl Farrell velmi těžce. Jeho dcera Zanillya tvrdí, že Farian zbavil po rozpadu kapely Farrella všech práv ke skupině a její otec tak přišel o všechny příjmy. Ze dne na den se z celosvětové hvězdy stal skoro bezdomovec.

Z rozpadu kapely se nikdy pořádně nevzpamatoval, stejně jako z faktu, že ho Farian prakticky vůbec nenechal zpívat. Zřejmě i to je důvod, který přispěl k celé řadě zdravotních problémů, které ho nakonec stály život.

Farrell zemřel 30. prosince 2010 v hotelu v Petrohradě. Příčinou smrti bylo podle pitvy selhání srdce po dlouhodobějších zdravotních obtížích. Farian ale podfuk s kapelou přiznal až po jeho smrti.

Nejnovější zprávy