Kanye West (Ye, neboYeezy)

Ye, známý též pod přezdívkou Yeezy, je americký rapper, zpěvák, hudební producent, módní návrhář a designér. Zásadně ovlivnil podobu hip-hopu a témat obsažených v textech. Wikipedie

Nejprve proslul jako producent pro nahrávací společnost Roc-A-Fella Records, kde pracoval nejen na albu rappera Jay-Zho – The Blueprint, ale také produkoval hudbu pro písně Alicie Keys, Ludacrise nebo Janet Jacksonovou. Jeho velmi originální styl produkce byl založen na zpěvných samplech soulových písniček proložených Westem tvořenými bicími smyčkami a nástroji. Postupně se jeho produkce vyvíjela a míchala mnoho žánrů. Na začátku nultých let začal aspiroval také coby rapper, ačkoliv jeho hip-hopová persona „běžného kluka“ nosícího růžové polotričko a batoh neodpovídala tehdejší image vlně gangsta-rapperů, čímž znepokojoval vedení nahrávacích společností; nakonec se mu ale podařilo uspět a etablovat se na rapové scéně i coby rapper. Jeho úspěch otevřel dveře novým a emotivnějším tématům a polohám, které postupně překonaly gangsta rap. Své debutové album The College Dropout vydal v roce 2004, druhé album Late Registration v roce 2005, třetí Graduation v roce 2007 a čtvrté 808s & Heartbreak v roce 2008. V následující dekádě vydal kritiky oceněný opus My Beautiful Dark Twisted Fantasy (2010), následovaný experimentálním albem Yeezus (2013) a dále The Life of Pablo (2016), Ye (2018), křesťanské Jesus Is King (2019), Donda (2021) a Donda 2 (2022).

Dále vlastní nahrávací společnost GOOD Music, která byla, či stále je, domovem pro umělce, jako jsou Pusha T, John Legend, Common nebo Kid Cudi. Věnuje se vytváření módních kolekcí a edice tenisek Yeezy pro značky Nike a později pro Adidas. Založil a řídil také firmu na výrobu kreativního obsahu s názvem DONDA. V roce 2020 vedl coby nezávislý kandidát neúspěšnou volební kampaň na prezidenta USA, ve volbách obdržel 60 000 hlasů.

Je jedním z nejlépe se prodávajících hudebních umělců. Prodal přes 20 milionů alb a 140 milionů singlů. Za svou tvorbu obdržel 24 cen Grammy a mnoho dalších ocenění. Časopis Rolling Stone ho zařadil na 84. příčku v žebříčku 100 nejlepších producentů a textařů všech dob a současně zařadil šest jeho alb do žebříčku 500 nejlepších alb všech dob. Magazín Time ho dvakrát (v letech 2005 a 2015) zařadil do seznamu 100 nejvlivnějších lidí světa. Na konci roku 2021 jako první umělec v historii překonal milník, kdy na Spotify deset jeho alb překonalo hranici miliardy streamů. V roce 2022 časopis Forbes odhadl jeho jmění na 2 miliardy dolarů, čímž byl West celosvětově nejbohatším hudebním umělcem a jedním z nejbohatších lidí světa. V říjnu 2022 pronesl několik antisemitských prohlášení, za což s ním ukončily spolupráci společnosti Adidas, GAP, Balenciaga nebo Def Jam. Westovo jmění tím mělo klesnout na 400 milionů dolarů.

Související články