Matthew Perry

Matthew Langford Perry byl americko-kanadský herec, komik a producent, pětkrát nominovaný na cenu Emmy. Jeho nejznámější role je Chandler Bing v seriálu Přátelé. Wikipedie

Během svých středoškolských let se Matthew Perry ocitl na křižovatce, kde musel vybrat mezi dvěma vášněmi. Z jedné strany ho lákal tenis, z druhé strany divadelní hraní. Tyto rozdílné zájmy ho však zároveň komplikovaly a zanechávaly nekonečné zápisy do diáře. V roce 1984, po prohře v důležitém tenisovém turnaji, se definitivně rozhodl pro herectví, což byla také profese jeho otce.

Perryho první profesionální herecké zkušenosti pocházejí z několika úspěšných sitcomových seriálů. Během obtížných počátků se musel živit v losangelských restauracích a fastfoodech. Nakonec dostal šanci díky kontaktu od servírky a získal roli v sérii "Jedna noc v životě Jimmyho Reardona" (1988).

Po skončení střední školy měl Perry důležité rozhodnutí ohledně vysokoškolského studia. Po dohodě s otcem měl rok na to, aby se etabloval jako herec. Týden po maturitě získal roli v seriálu "Druhá šance". Později hrál v různých televizních projektech, které mu přinesly určitou pozornost, ale větší úspěch se dostavil až později.

V roce 1993 začal psát svůj vlastní komediální seriál s názvem "Maxwell's House". O rok později prodal scénář společnosti Universal Television, která souhlasila s realizací projektu. Tento seriál byl zaměřen na šest sympatických postav, jejich vztahy a životní peripetie. Toto téma zní povědomě, protože ve stejném čase společnost NBC začala natáčet podobný projekt s názvem "Přátelé". NBC si všimla Perryho podobného projektu a zakoupila ho pro svůj seriál, kde mu byla svěřena role Chandlera Binga.

"Přátelé" rychle získali obrovský úspěch a představitelé se stali televizními hvězdami. Tato popularita přinesla Perrymu i lukrativní nabídky na filmy, a tak se objevil ve filmech s herečkami jako Salma Hayek a Neve Campbell, až po film "Můj soused zabiják" s Bruce Willisem. V posledních letech se Matthew Perry těšil z luxusních automobilů, bydlí v Hollywood Hills a flirtoval i s herečkou Julií Robertsovou.

Smrt nalezl ve vířivce

Americký herec Matthew Perry byl nalezen 28. října 2023 mrtvý ve svém domě v Los Angeles. Bylo mu 54 let. Hvězda známá z Přátel, Studia 60 a Můj soused zabiják byla objevena ve vířivce své vily svým asistentem, když zřejmě utonul v nočních hodinách. Tuto tragickou událost později potvrdila policie, ačkoli nebyly nalezeny žádné známky násilí ani přítomnost drog. Existuje spekulace, že mohlo jít o srdeční příhodu.

S odchodem Matthewa Perryho přišel filmový a televizní svět o komediální ikonu, která zazářila nejen v devadesátých letech. Perry sice nebyl ženatý a neměl děti, ale jeho blízcí přišli o důležitého přítele a kamaráda. Někteří z nich se vyjádřili na sociálních sítích ohledně této tragické ztráty.

Matthew Perry se proslavil rolí v kultovním sitcomu Přátelé, což mu otevřelo cestu ke kariéře v televizi a filmu. Zahrál si v filmech jako Jen blázni spěchají, Můj soused zabiják, Tři do tanga a Kid. Po ukončení Přátel si také zahrál v seriálu Studia 60, ačkoli následovaly i projekty, které nebyly tak úspěšné, jako Mr. Sunshine nebo Go On. Později se objevil v epizodních rolích v seriálu Dobrá manželka a jejím spin-offu Dobrý boj.

Boj s drogovou závislostí ovlivnil průběh Perryho kariéry a vznikl v období jeho největší slávy. Matthew Perry nedávno vydal knihu nazvanou Přátelé, lásky a ten ohromný průšvih, kde popsává svůj osobní zápas s tímto problémem. Perry měl naději na filmový comeback v satirické komedii K zemi hleď! po boku Leonarda DiCapria a Jennifer Lawrence, ale zdravotní problémy, zejména se srdcem, znemožnily jeho návrat na plátno. Přes těžké poslední roky se však snažil uchovávat svůj úsměv a chtěl být pamatován podle svých rozhovorů a projevů.

Související články