Princ Harry, vévoda ze Sussexu

Princ Harry, oficiálně známý jako Jeho Královská Výsost princ Henry Charles Albert David z Walesu, je jednou z nejvýznamnějších postav v britské královské rodině. Narodil se 15. září 1984 v londýnské nemocnici St Mary's a je druhým synem krále Karla III. a princezny Diany, vévodkyně z Walesu. Jeho jméno "Harry" je zkratkou pro "Henry," ačkoli je běžně známý jako "princ Harry."

Princ Harry strávil své mládí v Kensingtonském paláci v Londýně, společně se svým starším bratrem princem Williamem. Jeho mládí však bylo poznamenáno tragickou smrtí jeho matky, princezny Diany, v roce 1997. Tato ztráta zanechala trvalý vliv na něj i na jeho bratra.

Harry navštěvoval prestižní internátní školu Eton College a dosahoval zde dobrých výsledků ve školním programu. Po absolvování Etonu strávil rok prací v Austrálii a Lesothu, kde se věnoval dobročinným projektům. Po návratu do Spojeného království se rozhodl pro vojenskou kariéru.

Princ Harry vstoupil do britské armády a prošel vojenským výcvikem na vojenské akademii v Sandhurstu. Poté sloužil v několika vojenských jednotkách, včetně Královského pluku huzarů a elitního lehkého pluku vzdušných útoků. Jeho vojenská služba zahrnovala dvě nasazení v Afghánistánu, kde sloužil jako pilot vrtulníku Apache. Jeho vojenská kariéra získala uznání a respekt.

Po návratu se princ Harry začal stále více angažovat v dobročinné činnosti a ve veřejném životě. Jeho práce zahrnuje podporu veteránů, věnování se tématům duševního zdraví a boj proti nezákonnému obchodování s divokou zvěří.

Jeho nejbližší partnerkou v této práci byla jeho manželka Meghan Markle, americká herečka, kterou si vzal za manželku v květnu 2018. Jejich manželství získalo velkou pozornost médií a stalo se důležitým momentem pro modernizaci britské královské rodiny. Princ Harry a Meghan Markle mají syna Archieho a dceru Lilibet.

Jedním z nejkontroverznějších okamžiků v životě prince Harryho bylo jeho a Meghanino rozhodnutí odejít od oficiálních královských povinností v roce 2020. Toto rozhodnutí, nazývané též "Megxit," znamenalo, že se Harry a Meghan stáhli z přední linie královských povinností a začali budovat vlastní nezávislou kariéru v Americe. Toto rozhodnutí bylo předmětem širokého mediálního zájmu a diskusí.

Princ Harry a Meghan Markle založili nadaci Archewell, která se zaměřuje na řadu dobročinných aktivit, včetně podpory projektů na podporu duševního zdraví, boje proti rasismu a podpory ženských práv. Jejich práce v oblasti dobročinnosti zahrnuje také spolupráci s různými organizacemi a snahu o zvýšení povědomí o důležitých tématech.

Princ Harry zůstal důležitou postavou ve veřejném životě, má ale složité vztahy s britskou královskou rodinou. Jeho návrat do Spojeného království na významné rodinné události, jako byla pohřební slavnost jeho prarodičů prince Philipa a královny Alžběty II., ukazuje na zachování rodinných vazeb.

Související články