William princ z Walesu

Princ William, celým jménem William Arthur Philip Louis, je britský princ a starší syn prince Charlese, následníka britského trůnu, a princezny Diany, vévodkyně z Walesu. Narodil se 21. června 1982 v londýnské nemocnici St Mary's. Princ William je druhý v řadě na britský trůn, hned za svým otcem princem Charlesem.

Williamův plný titul je "Jeho Královská Výsost princ William z Walesu." Před nástupem svého otce Karla III. na trůn nosil titul "princ z Walesu," což je tradiční titul pro dědice britského trůnu.

Princ William získal vzdělání na prestižních školách, včetně Eton College, a poté na University of St Andrews ve Skotsku, kde studoval historii umění a geografii. Stal se tak prvním budoucím britským králem, který získal univerzitní diplom.

Princ William je známý svými dobročinnými aktivitami a veřejnou službou. Spolu s manželkou Kate Middleton, vévodkyní z Cambridge, se angažuje v řadě charitativních organizací a projektů. Jejich práce zahrnuje podporu organizací zaměřených na duševní zdraví, ochranu přírody a podporu dětí a mládeže.

Dne 29. dubna 2011 se princ William s Kate oženil a mají spolu tři děti: prince George, princeznu Charlotte a prince Louise.

Princ William také sloužil v britské armádě. Absolvoval vojenský výcvik a později pracoval jako pilot záchranné helikoptéry. Jeho služba zahrnovala také nasazení v oblasti Falklandských ostrovů a na Severním moři.

Jelikož je princ William v pořadí následnictví britského trůnu po svém otci králu Karlovi III., hraje významnou roli v královské rodině a je jedním z nejznámějších a nejrespektovanějších členů britské královské rodiny.
 

Související články