Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Středa 17. dubna 2024

Svátek slaví Rudolf, zítra Valérie

Astronomické jaro je tady! Na dnešek připadá rovnodennost

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2024 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Astronomické jaro je tady! Na dnešek připadá rovnodennost

Andrea Malá

20. března 2024 9:37

Ilustrační fotografie.

Meteorologické jaro začalo už prvního březnového dne, to astronomické začíná právě dnes. Na středu 20. března totiž připadá jarní rovnodennost. 

Rovnodennost nastává dvakrát do roka, když se Slunce nachází v rovině zemského rovníku, takže jeho paprsky dopadají na Zemi kolmo k její ose, souběžně s průřezy zemských rovnoběžek. Kromě březnové jarní rovnodennosti je ještě zářijová podzimní rovnodennost. 

Jarní rovnodennost připadá nejčastěji na 20. března, což je i letošní případ. Není tomu tak ale vždycky. V minulosti nastávala často i 21. března. Naposledy tomu tak bylo v roce 2011, opět se tak stane až v roce 2102. Dříve se tak dočkáme jarní rovnodennosti připadající na 19. března. Čeká nás v roce 2048, půjde o první případ od začátku 19. století. 

Dnešní den má své kouzlo i pro polární oblasti. Zatímco na severním pólu Slunce vyjde a začne tak polární den, na jižním pólu zapadne a den vystřídá polární noc. 

Zajímavostí také je, že ačkoliv rovnodennost naznačuje, že den by měl být stejně dlouhý jako noc, skutečná světelná rovnodennost může být i o několik dní posunutá. V den rovnodennosti bývá Slunce viditelné nad obzorem přibližně 12 hodin a 10 minut.

Nejnovější zprávy