Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Neděle 10. prosince 2023

Svátek slaví Julie, zítra Dana

Ceny v Česku padají nejvíce za 17 let! Koruna výrazně slábne. Co se děje?

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma LARO Computers s.r.o., IČ: 08796505


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2023 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Ceny v Česku padají nejvíce za 17 let! Koruna výrazně slábne. Co se děje?

Jana Procházková

11. října 2023 5:09

Ilustrační fotografie

Česko již prakticky zkrotilo inflaci. Meziročně sice inflace v září stoupala o 6,9 procenta, ale tento výsledek je dán z drtivé většiny ještě zdražováním v loňském roce a na přelomu loňska a letoška. Od letošního ledna do září je celková inflace v ČR méně než dvouprocentní, tedy pod úrovní inflačního cíle České národní banky, komentuje ekonom Kovanda.

Poměrně nízká zářijová inflace ovšem nepotěší držitele státních protiinflačních dluhopisů. Signalizuje jim totiž, že výnos na jejich dluhopisech může být nižší, než se obecně předpokládalo, a že nemusí dosahovat ani úrovně sedmi procent. Výnos držitelů těchto dluhopisů by tak mohl být ani ne poloviční v porovnání s loňskem. 

Meziměsíčně spotřebitelské ceny poklesly v září o nečekaně výraznou 0,7 procenta. Jedná se o nejvýraznější meziměsíční pokles cen od září 2006, pokud tedy nezohledníme meziměsíční pokles z loňského října, který byl ovšem výsledkem zavedení energetického úsporného tarifu a jeho metodického ošetření v podání ČSÚ. Pokles cen byl tedy loni v říjnu do značné míry umělý, neboť fakticky nenastal; platby za energie ovšem na sebe z podstatné části vzal stát, přičemž tedy spotřebitelé platili méně. Navíc jim byl odpuštěn poplatek za obnovitelné zdroje, jehož úhradu na sebe rovněž vzal stát.  

Mimořádně výrazný meziměsíční propad cen, fakticky nejvýraznější tak takřka sedmnáct let, měly v září na svědomí zejména zlevňující dovolené, ale také klesající ceny potravin a energií. 

Koruna v reakci na inflační data citelně oslabuje, až nad 24,60 za euro, prakticky své více než roční minimum. Důvodem je právě nečekaně slabá inflace. Mohutní totiž sázky na to, že ČNB zahájí cyklus snižování svých sazeb ještě letos. Rizikem je však to, že by se mohla dostavit druhá vlna inflace, například v souvislosti s vývojem na Blízkém východě a možným prudkým zdražením ropy. 

Nejnovější zprávy