Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Neděle 21. července 2024

Svátek slaví Vítězslav, zítra Magdeléna

Černý kašel v Česku: Zemřel nakažený novorozenec, případů přibývá

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2024 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Černý kašel v Česku: Zemřel nakažený novorozenec, případů přibývá

Andrea Malá

4. dubna 2024 18:56

Ilustrační fotografie

V Česku zemřel od začátku letošního roku již třetí pacient nakažený černým kašlem, vyplývá z aktualizovaných údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Jde o novorozenou holčičku, u které byla současně potvrzena streptokoková infekce. Už dříve se potvrdila úmrtí dvaašedesátileté ženy a čtyřiaosmdesátiletého muže. 

Ústav zároveň na webu informoval, že od pondělí do čtvrtečních 9:30 bylo nahlášeno dalších 709 nových případů černého kašle. Celkem se od začátku letošního roku potvrdilo 6006 případů infekce. Onemocnění se vyskytuje ve všech věkových skupinách, nejvyšší nemocnost je mezi lidmi od 15 do 19 let.

Nejvíce případů v absolutním počtu hlásí od začátku roku Jihočeský a Středočeský kraj, nejvyšší nemocnost je v Jihočeském a Pardubickém kraji a na Vysočině. 

Černý kašel nebo také pertuse je vysoce infekční bakteriální onemocnění, které postihuje plíce a dýchací cesty. Způsobují ho bakterie v ústech, nosu a hrdle nakažené osoby. Příznaky se obvykle objevují 7 až 10 dní po nakažení, ale mohou se vyskytnout dokonce až po 21 dnech.

Příznaky se zprvu podobají běžnému nachlazení, jde o kýchání, rýmu či horečku. Slabý kašel časem nabývá na závažnosti, záchvaty jsou intenzivnější. Nakažený vykašlává hustý průhledný hlen, často to doprovází zvracení. 

Nejzávažnější formy nemoci postihují malé děti, u nichž se mohou projevit vážné komplikace. Zahrnují zápal plic a encefalopatii (onemocnění mozku), může dojít až k úmrtí. U dospělých či dospívajících se mohou vyskytnout krátkodobá neschopnost dýchat, zlomená žebra, výhřez konečníku a kýla.

Nejnovější zprávy