Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Sobota 24. února 2024

Svátek slaví Matěj, zítra Liliana

Český kněz šokoval věřící přiznáním: Mám rodinu! Co s ním bude dál?

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2024 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Český kněz šokoval věřící přiznáním: Mám rodinu! Co s ním bude dál?

Andrea Malá

26. ledna 2024 15:13

Ilustrační fotografie.

Farář Lukáš Engelmann z Frýdlantu nad Ostravicí v ostravsko-opavské diecézi požádá o odchod z kněžské služby. Za zajímavých okolností to v neděli oznámil věřícím při bohoslužbě. Ze služby totiž odchází, protože založil rodinu. 

Engelmann se na nedělní dopolední bohoslužbě ve Frýdlantu nad Ostravicí obrátil na přítomné věřící s tím, že jim chce sdělit jednu osobní věc. Následně přiznal, že má rodinu. "To znamená ženu a dítě. Vnímám a plně žiji svou zodpovědnost za ně," uvedl.

"Především se chci omluvit vám všem, které jsem pohoršil, šokoval, zklamal, zarmoutil, naštval nebo znejistil... To jsem nechtěl. Je mi to líto, omlouvám se," pokračoval kněz, který o své osobní situaci informoval bývalého i současného diecézního biskupa. S oběma diskutoval o dalším postupu.

"Po dotazu na vatikánském Dikasteriu pro kněze a zaslané odpovědi jsem se rozhodl podat žádost o zproštění závazků vyplývajících z kněžského svěcení a odejít z kněžské služby," oznámil Engelmann o uplynulém víkendu. 

Biskup Martin David ve stejnou chvíli přečetl knězův dopis v jeho předešlé farnosti v Ostravě-Třebovicích. "Vím, že jste měli a máte otce Lukáše rádi a o to větší je bolest, kterou vám toto oznámení působí. Ta bolest a další negativní emoce – v tomto okamžiku tak silné a temné – by neměly zastínit všechno dobré, co otec Lukáš udělal nejen ve zdejší farnosti, ale i pro další společenství i jednotlivce. Za to jsem mu vděčný," nechal se slyšet David.

Frýdlantská farnost by se co nejdříve měla dočkat nového faráře. Sloužit zatím budou výpomocný duchovní Vojtěch Mičan či kněží z Místku. 

Nejnovější zprávy