Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Středa 28. února 2024

Svátek slaví Lumír, zítra Horymír

"Chci být premiér, tečka." Andrej Babiš zatím neslevil ze svých ambic

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2024 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

"Chci být premiér, tečka." Andrej Babiš zatím neslevil ze svých ambic

Andrea Malá

11. února 2024 17:54

Andrej Babiš

Expremiér Andrej Babiš po znovuzvolení do čela ANO uvedl, že v případě triumfu hnutí ve sněmovních volbách v příštím roce chce být premiérem. Babiš to řekl v televizním diskuzním pořadu Partie na Primě. ANO by volby podle nejnovějšího průzkumu jasně vyhrálo.

"Ano, chci být premiér. Jsem lídr a kandidát na premiéra, tečka," řekl Babiš ve vysílání, přičemž nevyloučil povolební spolupráci s druhým opozičním hnutím. "SPD volí 500 tisíc lidí, proč bychom je měli vylučovat?" podotkl s tím, že ale preferuje jednobarevnou vládu. Zmínil také, že s Okamurou se rozchází v otázce referenda o vystoupení z Evropské unie. 

Babiš naopak vyloučil jednání o koalici s ODS, kterou označil za hlavního soupeře. "Ale ODS už neexistuje. Do vlády bychom s nimi nešli, opakuju, že ODS je na cestě k sebezničení," prohlásil expremiér. Svého nástupce Petra Fialu pak v pořadu označil za historicky nejhoršího premiéra. "Je to neschopný politolog, nic neřídí a lže," konstatoval. 

Podle nejnovějších modelů agentury Kantar CZ, které zveřejnila ČT v nedělním vydání Otázek Václava Moravce, by ANO na přelomu ledna a února vyhrálo sněmovní volby se ziskem 35 a půl procenta hlasů. 

Babiš v sobotní volbě předsedy hnutí neměl protikandidáta. Volilo jej 88 z 98 delegátů. Devět osob se zdrželo, jen jedna byla výslovně proti. Volbě předcházela více než 20 minut trvající kandidátská řeč, ve které kritizoval Fialovu vládu, kterou označil za nejamatérštější a nejneschopnější kabinet v historii země. 

Podle expremiéra nevykonala nynější vláda nic pozitivního pro české občany, kteří podle něj chudnou a v podnikání krachují, zatímco zbrojní a energetické společnosti nevědí, co s penězi. "Vláda rozvrátila ekonomiku, rozdělila společnost a zadělala do budoucna na obrovské problémy," nechal se slyšet.

Nejnovější zprávy