Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Sobota 13. dubna 2024

Svátek slaví Aleš, zítra Vincenc

Co dokáže první pacient s čipem v mozku? Musk popsal jeho schopnosti

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2024 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Co dokáže první pacient s čipem v mozku? Musk popsal jeho schopnosti

Lenka Kučerová

22. února 2024 21:15

Elon Musk

První pacient, kterému před několika týdny byl implantován do mozku čip, úspěšně ovládá kurzor počítačové myši pouze myslí. Oznámil to zakladatel startupu Neuralink Elon Musk. 

Společnost Neuralink provedla první implantaci čipu do lidského mozku koncem ledna a Musk potvrdil, že experiment byl úspěšný.

V rozhovoru streamovaném na platformě X uvedl, že pacient se zcela zotavil bez nežádoucích účinků a dokáže pomocí myšlenek pohybovat kurzorem po obrazovce počítače.

Technologie společnosti Neuralink využívá zařízení, které je velké asi jako pět mincí naskládaných na sobě. Tento čip je implantován do mozku člověka během invazivní chirurgické operace.

Cílem startupu, který Musk založil v roce 2016, je vytvořit přímé spojení mezi mozkovými komunikačními linkami a počítačem. Jeho ambicí je zlepšit lidské schopnosti, léčit neurologická onemocnění, jako je Parkinsonova choroba nebo amyotrofická laterální skleróza, a v budoucnu dosáhnout symbiózy mezi člověkem a umělou inteligencí.

Musk není jediným průkopníkem v této oblasti. Americký podnikatel údajně oslovil s návrhem na spolupráci australskou společnost Synchron, která provedla svou první implantaci zařízení pacientovi v červenci 2022.
 
 
 
 

Nejnovější zprávy