Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Pátek 1. března 2024

Svátek slaví Bedřich, zítra Anežka

Důchodci další peníze nedostanou! Ústavní soud rozhodl ve prospěch vlády

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2024 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Důchodci další peníze nedostanou! Ústavní soud rozhodl ve prospěch vlády

Andrea Malá

24. ledna 2024 13:37 | Aktualizováno: 24. ledna 2024 14:06

Česká koruna (CZK)

Ústavní soud zamítl navrhované zrušení zpomalení loňské červnové mimořádné valorizace důchodů, které požadovali ve stížnosti poslanci opozičního hnutí ANO. O zkrácení navýšení rozhodla vláda premiéra Petra Fialy (ODS). 

Soud rozhodoval o stížnosti více než sedmi desítek poslanců hnutí ANO, nejsilnějšího opozičního subjektu v Poslanecké sněmovně. Zákonodárci navrhovali zrušení úpravy. Soud avizoval, že vyhlášení nálezu proběhne ve středu 24. ledna od 13 hodin. Předseda soudu Josef Baxa minulý týden sdělil, že plénum už ve věci rozhodlo. 

Sám Baxa dnes oznámil rozhodnutí soudu. Odůvodnění se ujal soudce zpravodaj Vojtěch Šimíček, který po předchozích poradách nahradil původního zpravodaje Jana Svatoně. To značí, že hledání finálního výroku nebylo jednoduché. Pro zrušení úpravy by muselo hlasovat nejméně devět z patnácti soudců. 

Podle Ústavního soudu například neexistuje základní právo na trvalé zvyšování důchodů či kopírování růstu cen. Stát musí zohledňovat aktuální stav veřejných financí, má však garantovat spravedlivý a přiměřený důchod. 

Soudci vypořádali také stížnost na prosazení novely ve stavu legislativní nouze. Opoziční poslanci podle nich měli dostatek prostoru se vyjádřit, přičemž některé jejich projevy byly přiznaně obstrukční. Nepřípustná není podle nálezu ani retroaktivity novely, tedy její zpětná působnost, zvlášť když ke schválení došlo ještě před vznikem právního nároku příjemců důchodů.

Ústavní soudci zdůraznili, že vnímají zranitelnost a nelehkou situaci důchodců. Připomněli však, že důchody jsou opakovaně valorizovány, takže dopad inflace na jejich příjemce byl relativně menší než na jiné skupiny lidí. Soud argumentoval také nutností solidarity s generacemi, jejichž odvody momentálně financují důchodový systém.

V kauze kromě více než deseti uzavřených jednání pléna proběhlo i jedno veřejné, první po téměř pěti letech. Soudci chtěli slyšet názor ekonomů, statistiků či ministrů financí Zbyňka Stanjury (ODS) a práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL). 

Průměrná měsíční penze podle vládní novely vzrostla loni v červnu jen o 760 korun místo předpokládaných 1770 korun, jak by tomu bylo podle běžných zákonných pravidel. Fialův kabinet hájil zpomalení mimořádné valorizace vysvětlením, že je nutné pro stabilizaci veřejných financí.

Výše důchodů se už jednou od mimořádného červnového navýšení opět zvyšovala. K 1. lednu 2024 proběhla pravidelná valorizace. Základní výměra starobního, invalidního, vdovského, vdoveckého a sirotčího důchodu se pro letošní rok zvýšila o 360 korun na 4400 korun měsíčně. Valorizace proběhla podle nových pravidel, kdy je výpočet růstu cen odvozen pouze z indexu spotřebitelských cen za domácnosti důchodců.

Nejnovější zprávy