Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Čtvrtek 13. června 2024

Svátek slaví Antonín, zítra Roland

Írán je bez prezidenta! Raísí nepřežil pád vrtulníku v horách

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2024 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Írán je bez prezidenta! Raísí nepřežil pád vrtulníku v horách

Andrea Malá

20. května 2024 8:21

Ebrahím Raísí

Íránský prezident Ebráhím Raísí a ministr zahraničních věcí Hosejn Amír Abdollahján zahynuli při pádu vrtulníku, který se v neděli v husté mlze zhroutil v hornatém terénu.

Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na íránskou státní televizi a místní média. Později tuto informaci potvrdil i íránský viceprezident Mohsen Mansúrí, který na síti X zveřejnil verš z Koránu používaný k vyjádření soustrasti.

Nejvyšší vůdce ajatolláh Alí Chameneí vyzval Íránce, aby se neobávali o vedení islámské republiky a ujistil je, že k narušení kontinuity práce nedojde. Prohlášení v podobném duchu později vydala i íránská vláda, která se sešla na mimořádném zasedání.

Státní televize uvedla, že vrtulník narazil na vrchol hory. Úřady prozatím příčinu nehody nesdělily. Státní tisková agentura IRNA informovala, že Raísí letěl ve vrtulníku vyrobeném v USA - šlo o stroj typu Bell 212.

Záchranné týmy prohledávaly oblast od neděle odpoledne poté, co letoví dispečeři ztratili kontakt s posádkou vrtulníku letícího nad provincií Východní Ázerbájdž diplomacie a dalšími představiteli.

Do pátrání po vrtulníku se zapojila armáda, Revoluční gardy i policisté, jakož i záchranáři z Červeného půlměsíce. Pomoc při pátrání Íránu nabídly například Irák, Kuvajt, Katar, Saúdská Arábie, Sýrie, Rusko, Čína a Turecko, i Evropská unie, která aktivovala svou službu rychlé reakce.

Vrak vrtulníku se našel po zhruba 15 hodinách v pondělí brzy ráno, přičemž státní televize uvedla, že prezident zahynul. Raísiho konvoj zahrnoval tři vrtulníky - další dva "bezpečně dorazily do svého cíle", uvedla tisková agentura Tasnim.

Raísí navštívil provincii Východní Ázerbájdžán severozápadě Íránu, aby spolu s ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem Alijevem otevřel projekt přehrady na společné hranici.

Nejnovější zprávy