Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Sobota 13. dubna 2024

Svátek slaví Aleš, zítra Vincenc

Julija Navalná: Za Alexejovu smrt může Putin! V manželově práci budu pokračovat

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2024 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Julija Navalná: Za Alexejovu smrt může Putin! V manželově práci budu pokračovat

Andrea Malá

20. února 2024 12:02

Julija Navalná

Vdova Julija Navalná v pondělním videu uvedla, že hodlá pokračovat v práci svého zesnulého muže Alexeje a bojovat za svobodné Rusko. Z manželovy smrti obvinila ruského prezidenta Vladimira Putina, podle jejích slov opozičního politika zabil, když ho nedokázal zlomit. 

Navalná na záběrech uvedla, že chce žít ve svobodném Rusku a pomoci jej vybudovat. Smrt manžela jí zlomila srdce, přesto je podle jejích slov nutné pokračovat v jeho práci. Vdova se v pondělí účastní zasedání šéfů diplomacie unijních zemí Evropské unie. 

Ruské úřady skrývají tělo mého manžela, uvedla Navalná. Podle vdovy se čeká na to, až z těla vyprchají stopy nervově paralytické látky novičok. Úřady v pondělí nepustily matku Navalného a jeho právní zástupce do márnice v Salechardu na severu země, kde se má nacházet tělo. Uvedla to mluvčí zesnulého opozičního politika Kira Jarmyšová, podle které bylo pozůstalým sděleno, že příčina smrti je nadále předmětem vyšetřování. 

"Brzy ráno Alexejova matka a advokáti přijeli k márnici. Dovnitř je nepouštějí. Jednoho z advokátů doslova vystrčili. Na otázku, zda tam je Alexejovo tělo, pracovníci neodpovídají," napsala Jarmyšová na sociální síti X. Vyšetřovací výbor sdělil pozůstalým, že vyšetřování okolností smrti prominentního vězně bylo prodlouženo. "Jak dlouho to ještě bude trvat, není známo. Příčina smrti je stejně jako dříve 'nezjištěna'. Lžou, natahují čas a ani to neskrývají," dodala mluvčí Navalného. 

Navalnyj zemřel podle prohlášení federální vězeňské služby v pátek, když po procházce upadl do bezvědomí. Veškeré resuscitační pokusy skončily neúspěchem, lékaři potvrdili úmrtí.

Navalnyj byl jedním z nejvýraznějších kritiků prezidenta Putina a jeho vlády, organizoval různé protesty a kampaň proti korupci, což vedlo k jeho opakovaným zatčením a obviněním. Stal se také terčem několika útoků, včetně jednoho, který vedl k otravě nervovým jedem v srpnu 2020. Po otravě byl převezen do Německa, kde byl léčen. Do Ruska se vrátil v lednu 2021, ihned po příletu byl zatčen. V dubnu téhož roku byl odsouzen k trestu odnětí svobody a následně uvězněn.

Nejnovější zprávy