Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Sobota 13. července 2024

Svátek slaví Markéta, zítra Karolína

Letní počasí se o víkendu projeví různě. Ústav varuje před tropy a bouřkami

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2024 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Letní počasí se o víkendu projeví různě. Ústav varuje před tropy a bouřkami

Andrea Malá

29. června 2024 12:42

Bouřka, ilustrační fotografie.

Jen nejzápadnějšího výběžku Česka se o víkendu nemají týkat extrémní projevy letního počasí, konkrétně bouřky či tropické teploty. Vedro udeří na většině území už dnes, bouřky, které mohou být i velmi silné, hrozí zítra. Vyplývá to z výstrah Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Meteorologové na sociální síti uvedli, že v sobotu čeká Česko horký den. Pokud se objeví přeháňka, přinese jen pár kapek. V noci na neděli ale začne přes naše území postupovat k východu zvlněná studená fronta. 

V noci bude přes Německo postupovat linie, která dolním okrajem zasáhne západ a severozápad Čech. "Kolem půlnoci vstoupí přeháňky a bouřky od jihozápadu na Chebsko a budou se rozšiřovat k severovýchodu, tedy přes Krušné hory," uvedli meteorologové s tím, že k ránu se situace bude uklidňovat.

Přeháňky a následně i bouřky se pak začnou opět tvořit od nedělního dopoledne. Může jít i o supercely, upozornil hydrometeorologický ústav. Linie bude mohutnět a postupovat na Moravu a Slezsko, kde hrozí poslední bouřky kolem půlnoci na pondělí. 

"Očekáváme, že se tyto bouřky ve východní polovině ČR projeví velkými kroupami (aspoň kolem 3 cm), nárazy větru kolem 90 km/h a přívalovými srážkami i přes 50 mm/hod., ojediněle až 70 mm. V západní polovině Čech předpokládáme bouřky slabší. V první polovině noci na pondělí se bude vše uklidňovat a pak se ochladí," dodali meteorologové. 

Nejnovější zprávy