Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Sobota 13. dubna 2024

Svátek slaví Aleš, zítra Vincenc

Netají se podporou Kremlu, řekl Fiala o organizátorech protestu. O prosperitu jim prý nejde

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2024 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Netají se podporou Kremlu, řekl Fiala o organizátorech protestu. O prosperitu jim prý nejde

Andrea Malá

19. února 2024 12:02

Premiér Petr Fiala (ODS), foto: David Sedlecký

Premiér Petr Fiala (ODS) vnímá organizátory pondělní akce v Praze jako lidi, kteří se netají podporou Kremlu. Protest podle něj žádná řešení skutečných problémů českých farmářů nepřinese. Do hlavního města dnes dorazily stovky traktorů, zemědělci se shromáždili například před budovou ministerstva zemědělství. 

Podle Fialy nemá pondělní demonstrace s bojem za lepší podmínky zemědělců mnoho společného. Pořadatele označil za lidi, kteří se netají například podporou Kremlu. "Asi i proto se od dnešního protestu distancovaly všechny hlavní organizace, které zemědělce zastupují – Agrární komora, Zemědělský svaz i Asociace soukromého zemědělství," uvedl na síti X.

Vláda podle premiéra jedná se skutečnými reprezentanty zemědělců o jejich potřebách. "Naposledy jsme se sešli ve čtvrtek. Chceme, aby zemědělství nadále plnilo svoji zásadní roli v rozvoji venkova, kvality a dostupnosti potravin a péče o krajinu. A aby pro to měli naši farmáři dobré podmínky," podotkl.

Předseda ODS poznamenal, že po roce fungování nové unijní společné zemědělské politiky dochází k vyhodnocování plnění cílů. Opatření na pomoc odvětví připravuje také ministerstvo zemědělství. Za hlavní zdroj problémů napříč Evropou označil Fiala přílišnou regulaci a omezení uplatňovaná v souvislosti s Green Dealem. 

Česko chce podle premiéra podpořit středně velké zemědělce. "Dnes víme, že podpora malých farem díky opatřením naši vlády funguje, ale středně velcí zemědělci potřebují úpravu podmínek, protože dopad regulací na ně byl významnější než na jiné typy zemědělských podniků," prohlásil.

Vláda se baví se všemi, kdo mají zájem o dialog, tvrdí její předseda. "Proto jsme schopni nacházet dobrá řešení. Za poslední dva roky jsme to dokázali již mnohokrát. Mezi ty, kterým jde o zlepšování kvality života v naší zemi a o její prosperitu, ale bohužel nepatří organizátoři dnešních demonstrací. Ukazuje to i jejich průběh, který komplikuje život občanům hlavního města a žádná řešení skutečných problémů českých farmářů nepřinese," dodal Fiala.

Nejnovější zprávy