Nobelova cena za lékařství: Putuje vědci a vědkyni za výzkum mRNA vakcín proti covidu
3. října 2023 4:39
Ve Švédsku a Norsku byla v první den Nobelova týdne vyhlášena jména laureátů v oblasti fyziologie a medicíny. Cenu obdrželi maďarsko-americká biochemička Katalin Kariko a americký imunolog z USA Drew Wiseman, informoval web Nobelovy nadace.
Objevy dvou laureátů Nobelovy ceny byly považovány za zásadní pro vývoj účinných mRNA vakcín proti COVID-19 během pandemie, která začala na začátku roku 2020.
Výzkum vědců přispěl k vývoji účinných mRNA vakcín proti COVID-19.
"Díky svým revolučním objevům, které zásadně změnily naše chápání toho, jak mRNA interaguje s imunitním systémem, přispěli laureáti k bezprecedentnímu tempu vývoje vakcíny během jedné z největších hrozeb pro lidské zdraví v naší době," píše se na webu Nobelovy ceny.
Katalin Kariko (68) se narodila maďarském v Szolnoku. V roce 1982 získala titul doktora filozofie na univerzitě v Szegedu, poté se věnovala výzkumu na Maďarské akademii věd.
Po roce 1985 se Katalina přestěhovala do Philadelphie v USA, kde prováděla doktorský výzkum na Temple University a Bethesda University of Health Sciences.
V roce 1989 byla jmenována odbornou asistentkou na University of Pennsylvania. Tuto pozici zastávala až do roku 2013.
Stala se viceprezidentkou a později senior viceprezidentkou BioNTech RNA Pharmaceuticals. Od roku 2021 je profesorkou na univerzitě v Szegedu a mimořádnou profesorkou na Perelman School of Medicine na University of Pennsylvania.
Drew Wiseman (64) se narodil v Lexingtonu, státě Massachusetts, v USA. V roce 1987 získal Drew doktorát a doktorát na Bostonské univerzitě.
Vědec prošel klinickým školením v Beth Israel Deaconess Medical Center na Harvard Medical School a postdoktorským výzkumem v National Institutes of Health.
V roce 1997 Weisman založil svou výzkumnou skupinu na Perelman School of Medicine na University of Pennsylvania. Je ředitelem Pennsylvánského institutu pro inovace RNA.
Důležité: RNA vakcína na rozdíl od všech tradičních vakcín neobsahuje virový protein. Má genetické instrukce, které „učí“ naše tělo tyto proteiny vylučovat, a zároveň produkovat ochranné protilátky pro boj s patogenem.
Podle vědců z Cambridgeské univerzity je jednou z výhod RNA vakcíny to, že ji lze vyrobit poměrně rychle a levně.
Nejnovější zprávy
Rihanna skončila! K hudbě se už nevrátí!
Celebrity