Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Sobota 25. května 2024

Svátek slaví Viola, zítra Filip

Peter Pellegrini se stal novým slovenským prezidentem

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2024 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Peter Pellegrini se stal novým slovenským prezidentem

Lenka Kučerová

7. dubna 2024 0:29

Peter Pellegrini

Novým prezidentem Slovenské republiky bude Peter Pellegrini. Vyplývá to z výsledků prezidentských voleb, kdy po sečtení 99 procent hlasů vyhrál se ziskem 53,38 procent nad svým soupeřem Ivanem Korčokem. Ten získal 46,62 procent.

Kandidát na prezidenta SR Ivan Korčok strávil volební noc se svými podporovateli z řad politiků i osobností společenského a kulturního života. Do volebního štábu v Bratislavě přišel krátce před 22:00. 

Nálada v centrále ale byla velkou část večera skleslá. Většina hostů debatovala a sledovala průběžně výsledky na obrazovce a do poslední chvíle měla naději, že Ivan Korčok zvítězí. On sám však mezi hosty nebyl.

Exprezident Andrej Kiska před konečným sečtením hlasů uvedl, že očekává velmi těsný výsledek druhého kola prezidentských voleb. Ve volební centrále Korčoka se objevil i předseda hnutí Slovensko (bývalé OĽaNO). "Je potřeba mu poděkovat, ať už vyhraje nebo prohraje," řekl Igor Matovič pro televizi Markíza.

Korčok později přiznal, že je zklamaný, a pogratuloval Pellegrinimu. "Chci vyjádřit přesvědčení, že Pellegrini bude prezidentem takovým, jak říká ústava Slovenské republiky: bude nezávislým a jednat podle vlastního přesvědčení."

"Na Slovensku se můžete stát prezidentem tak, že budete šířit nenávist a bičovat vášně. A z tohoto druhého uděláte kandidáta války. Toto vám nezapomenu. Rozhodla vysoká účast a strach," dodal. 

V centrále Pellegriniho volebního štábu nového prezidenta podpořila sestra Eva Pellegrini. Ještě před parlamentními volbami Hlas finančně podpořila. Mezi hosty dále dominovali politici Hlasu.

Do volební centrály Pellegriniho původně neměl dorazit jeho podporovatel, premiér Robert Fico. "S panem premiérem jsme také dohodnuti, má svůj program," řekl Pellegrini. Nakone se ale objevil.

Pellegriniho také přišel osobně podpořit například místopředseda maďarské Aliance György Gyimesi. Za Pellegrinim dorazil i exprezident Ivan Gašparovič.

Pellegrini po zveřejnění výsledků poděkoval Ficovi, Gašparovičovi a dalším za podporu v kampani, a vyslovil také vděk všem jeho voličům.

"Moje kampaň nebyla postavena na žádném marketingu,“ řekl v centrále s tím, že ani nebyla postavena na boji proti někomu. Jeho straníci přitom naznačovali, že Korčok by mohl vyslat vojáky na Ukrajinu, ačkoli takové úvahy jeho protikandidát popřel.

Šéf Hlasu zároveň novinářům tvrdil, že bude plně podporovat plnění programového prohlášení vlády. Pellegrini poděkoval také voličům z národnostních menšin, a naznačil, že nebude vládu podporovat v úplně všem

""Nebudu nekritickým obdivovatelem vlády SR, ze které jsem vzešel," konstatoval Pellegrini. V centrále vystoupil také Fico, který pogratuloval Pellegrinimu a zkritizoval Korčoka, média a nevládní organizace. "Ať žije Peter Pellegrini," zakončil svůj projev Fico.

Peter Pellegrini se narodil 6. října 1975 v Banské Bystrici a od roku 2023 působí jako předseda Národní rady SR. V roce 2014 byl ministrem školství, vědy, výzkumu a sportu, mezi lety 2014 a 2016 byl poprvé předsedou Národní rady SR a v období 2016 až 2018 místopředsedou vlády a ministrem pro investice a informatizaci.

V letech 2018–2020 byl předsedou vlády SR. Po parlamentních volbách v roce 2020 působil jako místopředseda Národní rady Slovenské republiky. Od září 2020 je předsedou politické strany HLAS-SD. 

Nejnovější zprávy