Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Úterý 23. července 2024

Svátek slaví Libor, zítra Kristýna

Počasí: Česko dnes zasáhnou velmi silné bouřky, meteorologové rozšířili výstrahu

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2024 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Počasí: Česko dnes zasáhnou velmi silné bouřky, meteorologové rozšířili výstrahu

Lenka Kučerová

6. července 2024 14:04

Ilustrační fotografie

Meteorologové na svém webu rozšířili výstrahu před bouřkami doprovázenými přívalovým deštěm, silným větrem a kroupami. Bouřky hrozí od dnešního večera v celých Čechách a na Vysočině, přičemž v jižních Čechách a na západě Vysočiny mohou být obzvláště intenzivní. 

Teploty dnes odpoledne překročí 31 stupňů Celsia, zejména v Polabí a na jižní Moravě, vyplývá z aktualizované výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Výstraha před vysokými teplotami platí od dnešního poledne do 19:00 nejen pro Polabí, ale také pro jižní část Jihomoravského kraje a většinu Zlínského kraje.

Hrozí riziko přehřátí a dehydratace, takže lidé by měli pít dostatek tekutin, omezit fyzickou námahu a nenechávat děti ani zvířata na přímém slunci či v zaparkovaných autech, uvedl ČHMÚ.

Bouřky, které podle výstrahy mohou dorazit po 16:00, mohou přinést přívalové srážky s až 30 litry vody na metr čtvereční během krátké doby, nárazy větru rychlostí kolem 70 kilometrů za hodinu a kroupy o velikosti maximálně dvou centimetrů. 

Přívalový déšť může zaplavit podchody, podjezdy a sklepy a rozvodnit menší toky, varuje ČHMÚ. Větve stromů zlomené větrem mohou způsobit škody nebo úrazy. "Nebezpečí představují také menší kroupy a blesky," dodal ústav.

V místech se silnými bouřkami hrozí přívalové povodně, vítr může vyvracet stromy a způsobovat rozsáhlejší škody na majetku, výpadky elektřiny a dopravní komplikace.

Po tropických teplotách a silných bouřkách minulého týdne, které způsobil zejména na Moravě a ve Slezsku škody, bylo tento týden počasí díky ochlazení klidnější.

V neděli meteorologové očekávají pokles teplot, které by neměly přesáhnout 22 stupňů Celsia, na jihovýchodě Moravy pak 26 stupňů. Předpověď zahrnuje místy občasný déšť nebo přeháňky, večer bude srážek přibývat od jihozápadu.

Nejnovější zprávy