Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Středa 29. května 2024

Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand

Počasí se o víkendu neumoudří. Nadále má sněžit a mrznout

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2024 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Počasí se o víkendu neumoudří. Nadále má sněžit a mrznout

Andrea Malá

20. dubna 2024 14:02

Zima, ilustrační fotografie.

V Česku už od pátku vydatně sněží a místy budou vločky padat ještě i v neděli. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v sobotu vydal výstrahu platnou pro oblast Beskyd, kde může zejména v noci na neděli napadnout až 15 centimetrů sněhu. 

V Čechách by mělo přestat sněžit během sobotního večera, varování je platné do 18. hodiny. Ve 23:00 ale vstoupí v platnost výstraha před novou sněhovou pokrývkou pro Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Jablunkov a Třinec v Moravskoslezském kraji, kde může do nedělního dopoledne napadnout 5 až 15 centimetrů sněhu.

Lidé by měli počítat s komplikacemi při chůzi, v dopravě či zásobování. Může docházet ke škodám na stromech a lesním porostu, drátech elektrických vedení a k výpadkům v energetice. 

O půlnoci ze soboty na neděli pak začne platit také výstraha před mrazem ve vegetačním období. "Očekává se mráz, který může poškodit vegetaci, zejména zeleninu, vinnou révu a ovocné stromy," uvedli meteorologové. Teploty klesnou pod nulu na celém území ČR s výjimkou Jihomoravského a Zlínského kraje.

U stromů lze použít ochranné přípravky proti promrznutí nebo klasické metody ošetření, jako je lehký postřik či orosování porostů drobnými vodními kapičkami v období záporných teplot, nebo dýmování, respektive zakuřování spalováním vlhkého rostlinného odpadu v bezprostřední blízkosti dřevin. Zeleninu a nízké rostliny je možné zakrýt světlou netkanou textilií, která může být ponechána i více dní až do odeznění ranních mrazů.

Nejnovější zprávy