Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Pátek 1. března 2024

Svátek slaví Bedřich, zítra Anežka

Počasí TEĎ: Nejdřív ledovka, pak náledí. Česku hrozí problémy v dopravě

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2024 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Počasí TEĎ: Nejdřív ledovka, pak náledí. Česku hrozí problémy v dopravě

Andrea Malá

17. ledna 2024 13:23

Ilustrační fotografie.

Meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) ve středu upravili výstrahu před ledovkou a náledím. Zároveň zrušili varování před novou sněhovou pokrývkou. Podle meteorologů hrozí komplikace v dopravě a energetice. 

Meteorologové očekávají během odpoledne od jihozápadu sněžení, které bude postupně přecházet do mrznoucího deště. Na západě a severu přejdou srážky v mrznoucí až během večera. 

"Předpokládané srážkové úhrny se budou pohybovat nejčastěji mezi 2 až 5 mm, na většině území se tak bude vytvářet silná ledovka. V horských a podhorských regionech na severu území dosáhnou celkové úhrny 7 až 15 mm a hrozí tvorba velmi silné ledovky. Naopak v regionech na jihovýchodě budou srážky slabé, pravděpodobnost tvorby ledovky je malá a předpokládá se pouze lokální výskyt," uvedl ústav na sociální síti X. 

Výstraha před velmi silnou ledovkou platí pro Jilemnici a Tanvald v Libereckém, Broumov, Dobrušku, Náchod, Nové Město nad Metují, Rychnov nad Kněžnou, Trutnov a Vrchlabí v Královéhradeckém, Králíky, Lanškroun a Žamberk v Pardubickém a Šumperk a Zábřeh v Olomouckém kraji. 

V průběhu večera a noci budou srážky od jihu slábnout a oteplí se, čímž pomine riziko ledovky nejprve na jihozápadě Čech. Jinde poleví nebezpečí až ve čtvrtek dopoledne, jak se budou srážky opět měnit ve sněhové. 

"Ve čtvrtek dopoledne a odpoledne bude pásmo sněžení postupovat přes naše území směrem k jihovýchodu a současně se bude razantně ochlazovat. Mokré povrchy a povrchy s odtávající vrstvou sněhu začnou namrzat, postupně se bude vytvářet náledí nebo zmrazky," varovali meteorologové.

S ohledem na mimořádnou meteorologickou situaci je třeba počítat s komplikacemi v dopravě a energetice, zejména v oblastech s tvorbou velmi silné ledovky hrozí kalamita. 

Nejnovější zprávy