Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Úterý 18. června 2024

Svátek slaví Milan, zítra Leoš

Pomoc Ukrajině potvrdil Senát USA. Zbraně a munice by měla začít přicházet už tento týden

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2024 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Pomoc Ukrajině potvrdil Senát USA. Zbraně a munice by měla začít přicházet už tento týden

Jana Procházková

24. dubna 2024 7:38

Volodymyr Zelenskyj a Joe Biden

Americký Senát v úterý pozdě večer schválil balík pomoci pro Ukrajinu ve výši 61 miliard dolarů. Prezident Joe Biden přislíbil dnešní podpis balíčku, a že nové dodávky zbraní budou rychle doručeny do válečné zóny, protože Rusko dosahuje úspěchů na bojišti, uvedl server Euronews.

Krátce po tom, co Sněmovna reprezentantů schválila toto opatření - součást obrovské pomoci ve výši 95 miliard dolarů pro spojence, včetně Izraele a Tchaj-wanu, Senát následoval ten samý krok s balíčkem, který získal širokou podporu obou politických stran.

V právní normě je zahrnuto také opatření zakazující internetovou aplikaci TikTok ve Spojených státech, pokud tato populární platforma nedokáže brzy odstranit své vazby se svou čínskou mateřskou společností ByteDance.

Biden se zavázal rychle podepsat balík pomoci a prohlásil, že dodávky potřebné pomoci budou zahájeny ještě tento týden.

„Podepíšu tento zákon a oslovím americký lid hned, jak se mi zítra dostane na stůl, abychom tento týden mohli začít posílat zbraně a vybavení na Ukrajinu,“ řekl Biden. Dodal, že přijetí zákona dokazuje, že Amerika stojí „rozhodně za demokracií a svobodou, a proti tyranii a útlaku“.

"Děkuji lídrovi (demokratické) většiny (v Senátu) Chucku Schumerovi a lídrovi republikánů (v Senátu) Mitchovi McConnellovi za silné vedení při prosazování tohoto nadstranického zákona, jakož i všem americkým senátorům na obou stranách, kteří za něj hlasovali," poděkoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj Senátu USA za schválení balíčku pomoci pro jeho zemi na síti X (dříve Twitteru).

Spojené státy se staly klíčovým spojencem Ukrajiny v boji proti ruské agresi, ale proces schvalování nového balíčku pomoci, zahrnujícího důležité vojenské dodávky, byl v americkém Kongresu pozastaven několik měsíců.

„Také si velmi cením podpory prezidenta Bidena a těším se na podpis zákona a další dodání vojenské pomoci, které bude odpovídat odhodlání, které vždy prokazuje při našich jednáních. Dlouhý dosah, dělostřelectvo a protivzdušná obrana Ukrajiny jsou klíčovými prostředky k dosažení brzkého obnovení spravedlivého míru,“ dodal Zelenskyj.

V balíčku je také zahrnuto 26 miliard dolarů (24 miliard eur) pro vojenskou pomoc Izraeli a humanitární podporu Palestincům v Gaze.

Na posílení obrany Tchaj-wanu a ochranu indopacifického regionu před čínskými hrozbami bylo vyčleněno 8 miliard dolarů (7 miliard eur).

Vůdce senátní většiny Chuck Schumer a republikánský lídr Senátu Mitch McConnell dali schválení této legislativy nejvyšší prioritu a dohodli se na spojení ukrajinské a izraelské pomoci, aby bylo zajištěno její rychlé schválení Senátem.

Nejnovější zprávy