Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Neděle 14. dubna 2024

Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie

Prach z Afriky dnes ovlivní počasí v Česku. Bude mít vliv na teplotu

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2024 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Prach z Afriky dnes ovlivní počasí v Česku. Bude mít vliv na teplotu

Andrea Malá

30. března 2024 9:30

Ilustrační foto

Děje se to, co meteorologové avizovali. Nad Českem se během velikonočních svátků vznáší saharský prach. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) téměř jistě ovlivní sobotní maximální teploty. Ty mají podle předpovědi dosahovat až 24 stupňů. 

Ústav na sociální síti X v sobotu ráno uvedl, že už během noci se do Česka začalo dostávat od jihozápadu velké množství saharského prachu. Obloha se tak na některých místech může zdát výrazně zamlžená. 

"Prach také patrně způsobil i (větší) tvorbu vysoké oblačnosti (zejména v závětří Alp), se kterou žádný z numerických modelů nepočítal. Takto velké množství prachu zcela jistě výrazně ovlivní i dnešní maximální teploty," napsali meteorologové.

Prach detekují i ve vlastní síti ceilometrů, která pomocí laserového paprsku měří vertikální odrazivost v atmosféře. Například na snímku z Ostravy-Mošnova je vidět zvýšená vrstva odrazivosti ve výšce kolem dvou kilometrů. 

"Na jihozápadě Čech se prach vyskytuje ještě níže a ovlivňuje dokonce i přízemní koncentrace prachu," dodali meteorologové. 

Nejnovější zprávy