Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Středa 29. května 2024

Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand

Předpověď počasí na léto: Vedra k padnutí a teplotní rekordy?!

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2024 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Předpověď počasí na léto: Vedra k padnutí a teplotní rekordy?!

Andrea Malá

26. dubna 2024 21:30

Ilustrační fotografie.

Česko v druhé polovině dubna zaskočil návrat zimního počasí, kdy teploty klesaly pod nulu a na horách spadly desítky centimetrů sněhu. V dlouhodobých meteorologických modelech se ale nic nemění. Letošní léto má podle nich být pořádně žhavé.

Růst teplot během letních měsíců je patrný dlouhodobě, podle modelů by ani letošní rok neměl být výjimkou. Britský deník The Mirror poukazuje na to, že už od ledna jsou po světě zaznamenávány extrémy. V USA mají za sebou dosud nejteplejší zimu, přičemž počasí na severoamerickém kontinentu částečně ovlivňují ty samé okolnosti jako v Evropě. 

Britští meteorologové z Met Office uvedli, že jejich modely předpokládají velká vedra ve Velké Británii i kontinentální Evropě, kam patří i Česká republika. Experti odhadují, že letní měsíce budou v průměru o dva stupně teplejší než dlouhodobý normál. Ve středoevropském regionu může být rozdíl teplot ve srovnání s normálem ještě vyšší. 

Například web topky.sk uvedl, že na Slovensku očekává více tropických dní a překonávání teplotních rekordů. Možné jsou prý i letní dny s teplotami nad 40 °C. Taková vedra už mohou mít výrazný vliv na zdraví lidí, zejména starších osob a dětí. 

Česko však momentálně prochází epizodou nebývale chladného počasí, která se blíží ke konci. Hydrometeorologický ústav očekává ještě dva mrazivé noci, o víkendu už ale teploty opět překročí dvacítku.

Meteorologové ve středu zmínili, že na grafu průběhu teploty ve výšce kolem 1500 metrů nad mořem už vidí postupný nárůst teploty až na hodnoty kolem 15 °C na začátku příštího týdne. "To bude odpovídat denním maximům v nížinách až kolem 25 °C," vysvětlili na síti X. "Jinými slovy, čeká nás s velkou pravděpodobností velmi teplé a stabilní počasí s minimem deště nebo přeháněk," dodali.

Nejnovější zprávy