Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Středa 28. února 2024

Svátek slaví Lumír, zítra Horymír

První v historii USA! Alabama provedla popravu dusíkem, vrah na ni čekal přes 30 let

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2024 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

První v historii USA! Alabama provedla popravu dusíkem, vrah na ni čekal přes 30 let

Andrea Malá

26. ledna 2024 10:35

Ilustrační fotografie.

Alabama se ve čtvrtek stala prvním americkým státem v historii, který uskutečnil popravu dusíkem. Popraveným se stal osmapadesátiletý Kenneth Eugene Smith. První pokus o jeho exekuci před dvěma lety selhal.  

K popravě došlo ve čtvrtek večer místního času. Smithovi nasadili dýchací masku, avšak kyslík v ní nahradili dusíkem. K smrti odsouzený zločinec nejprve upadl do bezvědomí a následně zemřel.

Podle agentury AP trvala procedura více než 20 minut, přičemž vězeň byl podle svědků několik minut při vědomí. Nejméně dvě minuty se zdálo, že se třese a svíjí. Poté se projevily potíže s dýcháním, než se úplně zastavilo. 

Smith byl odsouzen v roce 1988, kdy byl soudem uznán vinným z nájemné vraždy. Jeho komplice popravili už v roce 2010. On sám přišel poprvé na řadu v roce 2022, kdy ovšem první pokus selhal. Nepovedlo se totiž zavést kanylu na vpravení smrtící látky do těla. 

Muž následně požádal o zastavení popravy. Nejvyšší soud ale ve středu zamítl jeho stížnost, ve které se domáhal toho, že uskutečnění druhé popravy po neúspěšném prvním pokusu by bylo protiústavní. 

"Dnes večer se přičiněním Alabamy vrátí lidskost o krok zpět," uvedl Smith ve čtvrtek před popravou, které přihlíželi členové jeho rodiny. Těm poděkoval za podporu. 

Inhalaci dusíku jako způsob popravy schválila trojice amerických států, těmi dalšími jsou Mississippi a Oklahoma. K realizaci ale první přistoupila Alabama. 

Nejnovější zprávy