Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Středa 17. dubna 2024

Svátek slaví Rudolf, zítra Valérie

Téměř letní počasí v Česku. Nejtepleji bylo v sobotu v Plzni

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2024 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Téměř letní počasí v Česku. Nejtepleji bylo v sobotu v Plzni

Andrea Malá

30. března 2024 18:53

Ilustrační fotografie.

Česko se v sobotu jen těsně nedočkalo prvního letního dne v letošním roce. Maxima se totiž zastavila pod hranicí 25 stupňů. Nejtepleji bylo v Plzni, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X. 

Podle ústavu nakonec teploty výrazně ovlivnil rozptýlený saharský prach a s ním spojená vysoká oblačnost. Denní maxima tak byla na řadě míst o dva až čtyři stupně nižší, než předpokládaly numerické modely.

Nejvyšší teplotu zaznamenaly krátce po 14. hodině stanice v Plzni, konkrétně šlo o hodnoty 24,6, respektive 24,4 °C. Na jihozápadě Čech byly teploty velmi vysoké i díky velmi nízké vlhkosti vzduchu, která byla na řadě míst jen asi dvacetiprocentní. 

Celkově zaznamenali meteorologové rekord pro 30. března na necelých 28 procentech stanic, které měří déle než 30 let. Na stanicích ve Staňkově a Broumově byl překonán i dosavadní březnový rekord.

"I když jsou takto vysoké teploty pro většinu lidí subjektivně příjemné, je nutno zdůraznit, že se jedná o extrémní hodnoty naprosto netypické pro konec března. Ty odpovídají trendu častějších extrémů spojených s klimatickou změnou. Pokud by se navíc nenacházel v atmosféře rozptýlený prach, rekordy by dnes padly na drtivé většině stanic," dodali meteorologové. 

Nejnovější zprávy