Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Sobota 13. července 2024

Svátek slaví Markéta, zítra Karolína

Terorismus v Česku: Co vypověděl cizinec policistům? Slova o útoku za úplatu!

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2024 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Terorismus v Česku: Co vypověděl cizinec policistům? Slova o útoku za úplatu!

Andrea Malá

12. června 2024 10:07

Ilustrační fotografie.

Jihoameričan, který je v souvislosti se žhářským útokem na autobusy pražské MHD podezřelý z terorismu, řekl po zadržení policistům, že byl k provedení činu najat za peníze. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Premiér Petr Fiala (ODS) už v pondělí po zasedání Bezpečnostní rady státu řekl, že muže pravděpodobně financovalo Rusko. 

Podle zdrojů webu Seznam Zprávy řekl Jihoameričan po sobotním zadržení policistům, že si ho na akci najali za peníze. "Ano, skutečně vypověděl, že ho naverbovali," uvedl jeden ze zdrojů. 

Zmíněný server však také napsal, že policie je v komplikované situaci, protože původní výpověď zadrženého neobstojí jako přiznání. Muž přitom odmítl dále vypovídat, jakmile byl obviněn, takže v policejním protokolu motiv chybí. Detektivové ale disponují informacemi z jeho mobilního telefonu. 

Premiér Fiala v pondělí poznamenal, že existuje podezření, že útok byl v rámci hybridní války organizován a financován z Ruska. K podobným událostem došlo i v dalších evropských zemích. Premiér ocenil dobrou práci bezpečnostních institucí, občané se podle jeho slov mohou cítit bezpečně. 

"Byli jsme zvyklí, že ruské útoky byly převážně hybridní, koncentrovaly se na IT infrastrukturu. Nyní se dostáváme do fáze, kdy se to může týkat i fyzických objektů," doplnil předsedu vlády ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). 

Rakušan byl už v neděli dotázán, zdali může případ zvlášť závažného trestného činu souviset s probíhajícími evropskými volbami. "Tuhle souvislost jsem zatím opravdu od nikoho neslyšel," odpověděl.

Policie oznámila zadržení hledaného cizince v neděli dopoledne, kdy zároveň potvrdila, že v Praze byla přijata preventivní opatření k zajištění bezpečnosti z důvodu možné hrozby útoku na infrastrukturu. Podle ministra vnitra na kauze pracují nejlepší vyšetřovatelé z Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě a Bezpečnostní informační služby. 

Soud na zadrženého cizince, jemuž je 26 let, uvalil vazbu, přičemž mu v případě odsouzení hrozí za terorismus až doživotí. K pokusu o žhářský útok došlo minulý týden v garážích pražského dopravního podniku na Klíčově v Praze 9. 

Nejnovější zprávy