Vědci varují: Počasí, které způsobilo povodně, může být čím dál častější!
27. září 2024 11:51
Česko zažilo v září extrémní výkyvy počasí. Měsíc začal vlnou veder, následovala deštivá epizoda, která způsobila povodně. Právě tou se zabývají i odborníci ze zahraničí, kteří varují před tím, že velké srážkové úhrny mohou být ve středoevropském regionu častější.
Vědci tvrdí, že ničivé povodně, které zasáhly region střední Evropy, protože kromě Česka bylo postižené i Polsko nebo Rakousko, byly o dost horší kvůli klimatické změně, informovala BBC.
Panel organizace World Weather Attribution (WWA) konstatoval, že nedávná čtyřdenní deštivá epizoda byla rekordní ve střední Evropě. Díky dobré předpovědi se alespoň některé oblasti dokázaly na velkou vodu lépe připravit a zřejmě zabránit větším ztrátám na životech.
Experti z WWA udělali srovnání, aby určili, jak velkou roli sehrála při extrémním počasí změna klimatu. Srážkové úhrny způsobené tlakovou níží Boris jsou podle nich stále vzácné a za současných podmínek hrozí jednou za 100 až 300 let. To platí za situace, kdy se kvůli skleníkovým plynům oteplilo o 1,3 stupně.
Pokud oteplení dosáhne rovných 2 °C, podobné epizody budou o pět procent intenzivnější a o celých 50 procent častější, varovali vědci. Hrozí přitom, že pokud lidstvo nepodnikne proti globálnímu oteplování razantní kroky, zvýší se teplota dokonce až o tři stupně do konce století.
"Rozhodně to v budoucnu uvidíme mnohem častěji," uvedl spoluautor studie Friederike Otto. "Je to absolutní důkaz klimatické změny, že ty rekordy jsou překonávány o tolik," dodal.
Evropa je nejrychleji se oteplujícím kontinentem, připomněla BBC. Posledních pět let bylo v průměru o 2,3 stupně teplejších než druhá polovina 19. století, vyplývá z dat služby Copernicus.