Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Sobota 25. května 2024

Svátek slaví Viola, zítra Filip

Zelenského chtěli zabít. Zadrželi Poláka, který nabídl speciální služby Rusku

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2024 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Zelenského chtěli zabít. Zadrželi Poláka, který nabídl speciální služby Rusku

Jana Procházková

18. dubna 2024 20:30

Prezident Volodymyr Zelenskyj

Polská policie ve středu zatkla muže podezřelého, že poskytoval pomoc ruské vojenské rozvědce GRU při plánování možného atentátu na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Tuto informaci zveřejnila polská prokuratura na svém webovém portálu. Podezřelému hrozí až osm let odnětí svobody.

Podle policejního vyšetřování podezřelý Pawel K. sám navázal kontakt se zástupci ruského ozbrojeného velení a sdělil jim svou ochotu spolupracovat s vojenským zpravodajstvím Ruské federace. Navazoval kontakty s ruskými občany, kteří jsou „bezprostředně zapojeni do války na Ukrajině“. Uvedl to server Ukrajinská pravda.

Podle polského státního zastupitelství byl mezi jeho povinnosti zahrnuty sběr informací o bezpečnosti vojenského letiště Rzeszów-Jasionka na jihovýchodě Polska a jejich předávání ruskému vojenskému zpravodajství GRU. Tato činnost měla prý pomoci Rusům při plánování případného atentátu na ukrajinského prezidenta Zelenského.

Ukrajinští prokurátoři a pracovníci SBU informovali polské kolegy o možné trestné činnosti a poskytli jim důležité důkazy v tomto případu prostřednictvím mezinárodní právní spolupráce.

Díky účinné spolupráci a rychlé výměně informací mezi oběma zeměmi bylo možné identifikovat a zatknout agenta ruských speciálních služeb, který byl rekrutován na území Polska.

Zelenskyj letiště v Rzeszówě používá při cestách do zahraničí, protože vzdušný prostor Ukrajiny je od začátku ruské invaze uzavřen.

Polská prokuratura obvinila zadrženého z připravenosti jednat ve prospěch zahraniční speciální služby. Dne 18. dubna 2024 mu Okresní soud v Varšavě uložil preventivní opatření v podobě dočasného zatčení. Vyšetřování je vedeno Agenturou pro vnitřní bezpečnost pod dohledem Národní prokuratury Polské republiky. Vyšetřování stále probíhá.

Nejnovější zprávy