Anna Slováčková prozradila: Tohle rozhodně nechce slyšet!
16. prosince 2023 19:20
VideoAnna Slováčková, která bojuje podruhé v životě s rakovinou, sestavila seznam vět, které by lidé neměli říkat nemocnému. Mezi ně patří výroky jako "Jsi mladý/á, to zvládneš" nebo "A to sis ty vlasy vážně musel/a oholit?".
Slováčková zdůraznila, že komentáře týkající se fyzických změn během léčby mohou být citlivé a lepší je se vyhnout jejich hodnocení. Další věty, které by podle ní měly být zamlčeny, zahrnují srovnávání s vlastními ztrátami nebo pokusy o pozitivní myšlení tím, že lidé říkají, že jsou na tom někdo daleko hůř. Slováčková vysvětlila, že takové porovnávání může být neuctivé a vyvolat nepříjemné pocity.
"jedny z nejhorších vět, které můžete říct nemocnému:
1. Jsi mladý/á, to zvládneš.
2. A to sis ty vlasy vážně musel/a oholit?
3. Tak to na tom asi nejsi zas tak špatně/ není ti asi tak zle, když jsi takovej/á při těle nebo tyjo, zhubl/a jsi, vypadáš fakt super!!!
4. Mně na to zemřel ten, ten a ten.
5. Jsou na tom lidi daleko hůř, tak si nestěžuj," napsala na Instagramu.
"První bod ani nebudu komentovat… to mi přijde úplně out. Druhej bod… asi si lidi, co díky nějaké léčbě přicházejí o vlasy, si tu hlavu oholí jen tak pro zábavu, ne? Třetí bod… prosím snažte se celkově moc nekomentovat fyzické změny, které naše těla v průběhu léčby mají. Většinou s tím nic moc nejde udělat a jen nás to pak trápí…" popsala.
"Čtvrtý bod… vaše ztráta nás samozřejmě mrzí, ale moc pozitivního myšlení se tím nepřidá.. Pátý bod… uf…. No… nechci mluvit za všechny takže… samozřejmě vím, že jsou na tom lidi stokrát hůř a je mi to hrozně líto, že někdo musí vůbec jakákoliv úskalí života zažívat, ale … to je jak kdyby vám někdo vyloženě plivnul do xichtu. :)) každej máme tu hranici únosnosti nastavenou jinak a není fér tohle komukoliv, kdykoliv říct…" napsala na Instagramu.
Naopak doporučila, že co nejvíce empaticky přistupovat k nemocným a projevit jim podporu. Radí, že je nejlepší se ptát, jaký druh komunikace preferují, a nabídnout svoji pomoc. Každý prožívá nemoc a léčbu individuálně, a proto je důležité respektovat jejich potřeby a přání ohledně komunikace s okolím.