Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Úterý 20. května 2025

Svátek slaví Zbyšek, zítra Monika

Česko dalo sbohem Jiřímu Bartoškovi (†78)! Rudolfinum bylo otevřené sedm hodin

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2025 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Česko dalo sbohem Jiřímu Bartoškovi (†78)! Rudolfinum bylo otevřené sedm hodin

Andrea Malá

20. května 2025 10:12 | Aktualizováno: 20. května 2025 17:07

V Rudolfinu se lidé loučí s Jiřím Bartoškou. (20.5.2025) Video

Česko se dnes rozloučilo s legendárním hercem Jiřím Bartoškou. Zemřel předminulý týden ve čtvrtek ve věku 78 let. Veřejné poslední rozloučení začalo v 10 hodin dopoledne v pražském Rudolfinu. Lidé mohli na místě uctít památku dlouholetého prezidenta karlovarského filmového festivalu až do 17:00. 

Rozloučení se konalo ve Dvořákově síni Rudolfina, kde byly připraveny kondolenční knihy. Na jevišti se nacházela Bartoškova kancelář s pracovním stolem, knihami, popelníky či nezapálenou cigaretou. Scénu dotvářely křišťálové glóby jako ceny udílené na karlovarském filmovém festivalu, jehož tváří zesnulý herec byl.

Již během úterního dopoledne se s Bartoškou přišli rozloučit například ministr kultury Martin Baxa či pražský primátor Bohuslav Svoboda (oba ODS). 

Jak předem informoval web iDnes.cz, na žádné proslovy či ukázky z tvorby zesnulého nedošlo. "Ve Dvořákově síni bude pietní místo, kde mohou návštěvníci případně položit květinový dar. Následně budou v předsálí připraveny kondolenční knihy," řekla serveru mluvčí karlovarského festivalu Uljana Donátová.

Známé osobnosti se zároveň nestřídaly v čestné stráži u rakve. "Nebude katafalk a nebude proto kde stát. Bude pouze pietní místo na pódiu - replika kanceláře pana Bartošky s velkou fotografií. V rámci veřejného rozloučení se bude pouze procházet," dodala mluvčí. 

Bartoška vystudoval činoherní herectví na Janáčkově akademii múzických umění v Brně, kde také v Divadle na provázku začínal. V divadelní kariéře pokračoval v ústeckém Činoherním studiu, následně zakotvil v Divadle Na zábradlí v Praze. Po sametové revoluci se přesunul do Divadla Bez zábradlí. 

Byl také úspěšným filmovým a televizním hercem, u diváků se proslavil například rolí v seriálu Sanitka. V roce 1999 získal Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli ve snímku Všichni moji blízcí. 

Bartoška je také neodmyslitelně spjatý se zmrtvýchvstáním Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. V roce 1994 se stal jeho prezidentem, kterým byl až do smrti. Zásadní byla pro festival jeho spolupráce s kritičkou Evou Zaoralovou. 

Bartoška se také angažoval v politických záležitostech. Za minulého režimu podepsal petici za propuštění Václava Havla či prohlášení Několik vět. V listopadu a prosinci 1989 během revolučních dní spoluzakládal Občanské fórum a oznamoval Havlovu kandidaturu na prezidenta během manifestace na Václavském náměstí. 

Nejnovější zprávy