Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Pondělí 11. prosince 2023

Svátek slaví Dana, zítra Simona

Dagmar Havlová o Karlu Schwarzenbergovi (†85): Byl to pravý český vlastenec!

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma LARO Computers s.r.o., IČ: 08796505


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2023 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Dagmar Havlová o Karlu Schwarzenbergovi (†85): Byl to pravý český vlastenec!

Andrea Malá

12. listopadu 2023 11:01

Dagmar Havlová

Česko se od nedělního rána vyrovnává se smutnou zprávou o úmrtí knížete Karla Schwarzenberga. Přibývá reakcí na sociálních sítích, jedna se podle očekávání objevila i na profilu bývalé první dámy. Co napsala Dagmar Havlová? 

Není divu, že Havlovou informace rozesmutnila, protože Schwarzenberg byl po sametové revoluci vedoucím prezidentské kanceláře jejího muže Václava. Kníže se později sám ucházel o post hlavy státu v první přímé volbě v roce 2013.

"Jestli byl někdo pravý český vlastenec, tak to byl Karel Schwarzenberg," konstatovala bývalá první dáma. "Jestli se někdo choval jako kníže, tak to byl Karel Jan Nepomuk Josef Norbert Bedřich Antonín Vratislav Menas, kníže ze Schwarzenbergu, se vší mladistvou duší, noblesou, galantností a humorem," pokračovala. 

Herečka se svěřila, že ji mrzela jeho porážka v prezidentské volbě před deseti lety. "Buď s Bohem, Kari. Ať Tě už nic netrápí," dodala Havlová.

Kníže byl příslušníkem české větve rodu Schwarzenbergů, která se v jeho deseti letech uchýlila po komunistickém převratu do emigrace v sousedním Rakousku. Schwarzenberg se vrátil domů až po sametové revoluci, kdy se z něj stal vedoucí kanceláře prezidenta Václava Havla. 

Sám se v politice začal angažovat až v novém tisíciletí. Nejprve byl senátorem, později poslancem, přičemž jeho mandát skončil až na podzim před dvěma lety, kdy definitivně odešel do důchodu. 

Předtím byl dvakrát ministrem zahraničí ve vládách Mirka Topolánka (2007 až 2009) a Petra Nečase (2010 až 2013), v druhém případě zastával i post místopředsedy vlády. V roce 2013 prohrál ve druhém kole přímé prezidentské volby s Milošem Zemanem. 

Schwarzenbergovi byl letos v říjnu propůjčen Řád Bílého lva občanské skupiny 1. třídy za zvláště vynikající zásluhy o stát v oblasti politiky, který převzal na Pražském hradě jeho syn. V uplynulých dnech byl kníže kvůli zdravotním problémům letecky transportován do nemocnice ve Vídni.

Nejnovější zprávy