Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu | Přejít k vyhledávání

Neděle 14. dubna 2024

Svátek slaví Vincenc, zítra Anastázie

Harry ostrouhal! Princi, nemáš nárok, rozhodl soud ve sledované kauze

Top

Redaktora můžete kontakovat v každém článku skrz kontaktní formulář

Provozovatelem zpravodajského serveru EXTRASIMO.cz je firma Czech Media Network s.r.o., IČ: 11823054


Sledujte EXTRASIMO.cz

© 2024 Copyright EXTRASIMO.CZ a dodavatelé Profimedia a ČTK

Harry ostrouhal! Princi, nemáš nárok, rozhodl soud ve sledované kauze

Andrea Malá

28. února 2024 15:52

Princ Harry a Meghan Markle

Britský soud ve středu konstatoval, že princ Harry oprávněně přišel o ochranu placenou ze státní kasy poté, co se vzdal povinností člena královské rodiny a s manželkou Meghan a dětmi se přestěhoval do USA. 

Londýnský soudce Peter Lane v rozsudku o více než 50 stranách uvedl, že rozhodnutí z února 2020, podle kterého může Harry získat ochranu jen v závislosti na okolnostech, nebylo protiprávní, neoprávněné ani iracionální. Rozhodnutí podle soudce není po právní stránce co vytknout. 

Princ si nárokoval policejní ochranu i po odchodu z královské rodiny a stěhování z Británie. Ministerstvo vnitra však před čtyřmi lety rozhodlo o jejím odebrání, navzdory tomu, že panovníkův syn byl ochoten si ji platit ze svého. Soudní proces začal loni v prosinci, přičemž úvodní prohlášení byla veřejná.

Harryho zastupovala právnička Shaheed Fatimaová, podle které čelil nezákonnému a nespravedlivému zacházení. "V tomto případě jde o právo na bezpečnost a ochranu člověka. Pro nikoho z nás nemůže existovat právo, které by mělo větší význam," uvedla v prosinci. 

O udělení ochranky členům královské rodiny či vrcholným politikům rozhoduje v Británii výbor RAVEC. Podle Fatimaové nedodržel vlastní zásady ani nepodal jejímu klientovi vysvětlení, proč o ochranu přichází. Harry míní, že na ni měl mít nárok, protože mu v jisté míře hrozí nebezpečí. 

Velkou Británii zastupoval James Eadie, který u soudu řekl, že stát s princem zacházel adekvátně. Harry podle něj může i do budoucna příležitostně počítat s policejní ochranou. 

Nejnovější zprávy